صلیب سرخ بنغازی را تخلیه می کند

مردم غیرنظامی لیبی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صلیب سرخ می گوید غذا و نیازهای یک ماه ۱۵ هزار قربانی را در اختیار هلال احمر قرار داده است

با نزدیک شدن نیروهای سرهنگ قذافی به بنغازی، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده است که این شهر را که همچنان تحت کنترل شورشیان است تخلیه می‌کند.

نیروهای حکومتی گفته‌اند که اجدبیه را که نزدیک به بنغازی است به تصرف خود در آورده‌اند. اما شورشیان این خبر را رد می‌کنند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه از سازمان ملل متحد خواسته است طرح منطقه ممنوعه پروازی در لیبی را تصویب کند.

صلیب سرخ می‌گوید کارمندان خود در اجدبیه و بنغازی را به شهر شرقی توبروک منتقل کرده و از آنجا به قربانیان درگیری‌های خونین لیبی کمک می‌کند.

در بیانیه این سازمان گفته شده که فعالیت‌های بشردوستانه در بنغازی به هلال احمر لیبی واگذار شده است.

صلیب سرخ می‌گوید غذا و نیازهای یک ماه ۱۵ هزار قربانی را در اختیار هلال احمر قرار داده است.

سایمون بروکس، مسئول صلیب سرخ در لیبی نسبت به سرنوشت غیرنظامیان مریض و زخمی و سایر افرادی که نیاز به حمایت دارند ابراز نگرانی کرده است.

سربازان طرفداران سرهنگ قذافی طی روزهای اخیر به بنغازی نزدیک‌تر شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آن‌ها در اجدبیه واقع در ۱۶۰ کیلومتری شورشیان مستقر شده‌اند.

اجدبیه زیر آتش توپ، تانک و هواپیماهای جنگی نیروهای طرفدار حکومت لیبی قرار دارد، اما اخبار متناقضی درباره سقوط این شهر منتشر شده است.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی سی در بنغازی می‌گوید ساعت به ساعت اوضاع این شهر وخیم‌تر و فشار برای اعمال منطقه پرواز ممنوع شدید‌تر می‌شود.

رهبران مخالفین سرهنگ قذافی می‌گویند اگر جامعه جهانی دخالت نکند، مردم قتل عام خواهند شد.

ابراهیم دباشی، سفیر لیبی در سازمان ملل متحد که به مخالفان پیوسته روز چهارشنبه هشدار داد اگر اقدامی فوری صورت نگیرد، معمر قذافی مرتکب نسل کشی خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش کرد که تلویزیون لیبی به شهروندان بنغازی هشدار داده تا نیمه شب (۱۰ شب به وقت گرینویچ) فرصت دارند که مناطق تحت کنترل شورشیان را ترک کنند.

سرهنگ قذافی به تلویزیون لبنان گفته است انتظار ندارد نبردی در این شهر رخ دهد زیرا مردم لیبی در حال کمک به بیرون راندن عوامل القاعده هستند.

او همواره گروه‌های اسلامی افراطی را عامل ناآرامی‌های اخیر در لیبی دانسته است.

هم زمان با تشدید حملات نیروهای سرهنگ قذافی به شورشیان، دولت آمریکا هرگونه اقدام نظامی علیه حکومت لیبی را منوط به تصویب شورای امنیت دانسته است.

مطالب مرتبط