مکزیک به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا اجازه ورود داده است

هواپیمای بدون سرنشین
Image caption مکزیک می گوید که عملیات این هواپیماها را تعیین و نظارت می کند

دولت مکزیک گفته است که از فوریه گذشته به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی اجازه داده برای جمع آوری اطلاعات قاچاقچیان مواد مخدر وارد حریم هوایی این کشور شوند، اما تاکید داشته که عملیات آنها را تحت کنترل دارد.

شورای امنیت ملی مکزیک روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای گفت که این ماموریت ها بیشتر در مناطق مرزی شمالی که خشونت کارتل های مواد مخدر بسیار شدید است جریان دارد.

در این بیانیه خاطرنشان شده است که عملیات این هواپیماها به درخواست دولت مکزیک بوده و زیر نظارت سازمان های مختلف این کشور قرار دارد: "هنگامیکه این ماموریت ها انجام می شود، با مجوز و نظارت سازمان های دولتی از جمله نیروی هوایی مکزیک صورت می گیرد."

شورای امنیت ملی مکزیک می گوید ماموریت هواپیماهای بدون خلبان آمریکا در "توانایی و برتری" نیروهای مکزیکی در مبارزه با قاچاقچیان بسیار موثر بوده است.

دولت مکزیک افزوده که این ماموریتها را بطور کامل تعریف و تعیین می کند و در چهارچوب قوانین و حقوق مدنی این کشور انجام می شود.

مقام های مکزیکی حضور هواپیماهای بدون خلبان آمریکا را پس از انتشار گزارشی در این باره در روزنامه نیویورک تایمز تایید می کنند.

این روزنامه نوشته بود که مکزیک عملیات این هواپیماها را محرمانه نگهداشته زیرا نگران است حساسیت هایی درباره نقض حاکمیت کشور برانگیخته شود.

آمریکا و واشنگتن قاچاق مواد مخدر را مسئله امنیتی مشترک می دانند و سالهاست که با کارتل های مسلح منطقه در نبرد هستند.

مدارک محرمانه واشنگتن که چندی پیش توسط ویکی لیکس منتشر شد نشان می داد که مقام های آمریکایی اعتماد چندانی به توانایی نیروهای امنیتی مکزیک در مبارزه با قاچاقچیان ندارند.

مکزیک نیز همواره خواهان حمایت و همکاری بیشتر واشنگتن از جمله ممانعت از انتقال سلاح از آمریکا به کارتل های مواد مخدر بوده است.

طی پنج سالی که فلیپه کالدرون، رئیس جمهور مکزیک مبارزه با قاچاقچیان را تشدید کرده است، بیش از 35 هزار نفر کشته شده اند.