ارتش لیبی 'آتش بس برقرار می کند'

مخالفان در بنغازی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان مسلح در شهر بنغازی خود را برای مقابله با حمله واحدهای دولتی آماده کرده اند

گزارش ها از لیبی حاکی است که ارتش این کشور وعده داده که از روز یکشنبه (20 مارس)، آتش بس را آغاز خواهد کرد تا شورشیان فرصت داشته باشند سلاح های خود را زمین گذارند.

برخی گزارش ها نیز حاکی است به مخالفان معمر قذافی، رهبر لیبی، عفو داده خواهد شد.

به نظر می رسد که شورشیان در شرق لیبی توانسته اند پیشروی سربازان دولتی به سمت پایگاهشان در بنغازی را متوقف کنند اما گزارش ها حاکی است که نیروهای سرهنگ قذافی برای دست زدن به یک حمله دیگر آماده می شوند.

شاهدان عینی در بنغازی می گویند در نزدیکی فرودگاه این شهر حملات هوایی صورت گرفته اما یکی از سخنگویان شورشیان گفت گزارش ها مبتنی بر نزدیک بودن سربازان هوادار آقای قذافی درست نیست.

روز پنجشنبه، تلویزیون دولتی لیبی گزارش کرد که نیروهای حکومتی به حومه شهر بنغازی رسیده اند و به زودی حملات خود را به این شهر آغاز می کنند.

گزارش های رسیده از داخل بنغازی حاکی از آن است که مخالفان دولت با اجرای برنامه های آموزش و تمرین نظامی، خود را برای دفاع از این شهر آماده می کنند.

ظاهرا در حال حاضر نبرد اصلی در اطراف شهر اجدابیه است.

اجدابیه آخرین شهر مهم در مسیر پیشروی نیروهای دولتی به سوی بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی و مرکز اصلی مخالفان حکومت لیبی است.

در عین حال، شواهد حاکی از آن است که نیروهای دولتی، که نسبت به مخالفان از تجهیزات و آموزش بهتری برخوردار بوده اند، خود را برای دست زدن به حملات جدید در این جبهه آماده می کنند.

در حال حاضر، اجدابیه از سه طرف در محاصره نیروهای دولتی است و مخالفان مسلح دولت فقط بر راه ارتباطی این شهر با بنغازی مسلط هستند.

در همین حال، تلویزیون دولتی لیبی گزارش کرده که شهر مصراته تقریبا تحت کنترل کامل دولت لیبی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه، 26 اسفند (17 مارس)، گزارش شد که نیروهای مخالف معمر قذافی برای نخستین بار در رویارویی با واحدهای دولتی، از دست کم یک فروند هواپیمای جنگنده و تسلیحات سنگین استفاده کردند و توانستند پیشروی نفرات دولتی برای تصرف شهر اجدابیه را متوقف و آنان را وادار به عقب نشینی کنند.

پیشتر، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده بود که به دلیل نگرانی از تهاجم قریب الوقوع نیروهای طرفدار معمر قذافی به بنغازی، کارمندان خود را از این شهر خارج می کند.

پیشروی سریع واحدهای دولتی در روزهای اخیر باعث بروز نگرانی در مورد احتمال سرکوب قیام مردم لیبی علیه حکومت این کشور شده و به فعالیت های دیپلماتیک برای حمایت از این قیام تحرک بیشتری بخشیده است.

شامگاه چهارشنبه، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که دولت این کشور نه تنها از تصویب قطعنامه شورای امنیت در برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی حمایت می کند بلکه خواستار اقدامات شدیدتر بین المللی علیه رژیم معمر قذافی است.

انتظار می رود دولت آمریکا و کشورهایی که خواستار وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت لیبی هستند به تلاش های خود برای اقدام موثرتر جامعه جهانی در این زمینه بیفزایند.

روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که آلن ژوپه، وزیر خارجه، برای شرکت در اجلاس بعدی شورای امنیت و تلاش برای تسریع در اقدام جهانی علیه حکومت لیبی عازم نیویورک می شود.

فرانسه و بریتانیا از چند روز پیش تلاش خود را برای قانع کردن سایر اعضای شورای امنیت به تصویب قطعنامه منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی آغاز کرده اند و تاکید داشته اند که چنین اقدامی برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان توسط حکومت لیبی ضرورت دارد.

در مقابل، دو کشور چین و روسیه، از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت، با صدور چنین قطعنامه ای موافق نبوده و به جای آن، اقدام برای حل و فصل بحران سیاسی لیبی از راه گفتگو را توصیه کرده اند.

پیش از این، کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز به منظور جلوگیری از حملات نیروهای دولتی به غیرنظامیان از برقراری منطقه پرواز ممنوع حمایت کرده بودند.

مطالب مرتبط