ساخت نیروگاه های جدید هسته ای در چین موقتا متوقف شد

یک نیروگاه هسته ای در چین حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چین درصدد است تولید انرژی هسته ای خود را فزایش دهد

شش روز بعد از زمین لرزه و سونامی در ژاپن، چین از همسایه خود مصرانه خواسته است که هر چه سریع تر و دقیق تر در باره بحران هسته ای در آن کشور اطلاعات ارائه دهد.

این خواسته در حالی مطرح می شود که تلاش برای تثبیت وضعیت در نیروگاه هسته ای آسیب دیده فوکوشیما دائیچی ژاپن ادامه دارد.

پیشتر، دولت چین اعلام کرد با توجه به تحولات در ژاپن، طرح هایی را که برای ساخت نیروگاه های هسته ای در نظر داشته، تا زمانی که استاندارد ایمنی هر یک بازنگری و تائید نشده باشد، متوقف می کند.

مقامات چین همچنین دستور داده اند وضعیت ایمنی نیروگاه های فعلی این کشور مورد بازرسی قرار گیرند.

چین در تلاش بوده وابستگی خود را به سوخت ذغال سنگ کاهش دهد و به همین منظور بیست و هفت رآکتور هسته ای می سازد.

به دنبال بروز بحران هسته ای در ژاپن، تا کنون نشانه ای از تشعشعات غیرعادی رادیواکتیو در چین ثبت نشده است.

تصمیم گیری در باره توقف موقت ساخت نیروگاه های هسته ای جدید در چین، در جریان جلسه روز پنجشنبه (17 مارس)، شورای کشوری چین، یا کابینه، گرفته شد.

ون جیابائو، نخست وزیر چین که ریاست این جلسه را بر عهده داشت، با قرائت بیانیه دولت گفت: "ما تا وقتی که از ایمنی طرح ساخت نیروگاه های جدید هسته ای مطمئن نشده باشیم موقتا آنها را تائید نمی کنیم؛ این موضوع همچنین شامل طرح هایی می شود که مدتی است به اجرا درآمده و مراحل مقدماتی خود را طی کرده است."

در ادامه بیانیه آمده: "در طرح های دولت برای ساخت نیروگاه هسته ای، ایمنی آن ها در صدر اولویت ها قرار دارد. طرح های هسته ای دراز و میان مدت چین با الزامات ایمنی تطبیق داده شده و بهتر خواهد شد."

در حال حاضر چین فقط دو درصد از نیروی برق خود را با استفاده از سیزده رآکتور هسته ای تامین می کند اما طرح بلند پروازانه ای را در دست اجرا داشته که این رقم را به طور چشمگیری افزایش دهد.

در حال حاضر، طرح های چین برای ساخت رآکتور های هسته ای بیش از هر کشور دیگر جهان است.