تشدید تلاش‌ها برای پایین آوردن دمای رآکتورهای فوکوشیمای ژاپن

حق نشر عکس Reuters
Image caption هلیکوپترهای چینوک آب دریا را جمع آوری و روی رآکتورهای هسته ای ریختند

تلاش طاقت فرسا در نیروگاه فوکوشیمای ژاپن ادامه دارد تا از ذوب میله های سوخت و انتشار عظیم مواد رادیواکتیو جلوگیری شود.

هلیکوپترهای ارتش ژاپن چندین تن آب دریا را روی این نیروگاه ریخته اند تا از رسیدن دمای رآکتورها به میزان بسیار خطرناک جلوگیری کند. همزمان مهندسان تلاش دارند برق پمپ های آب نیروگاه را بار دیگر فعال کنند.

بنا به گزارش رسانه ها، اکنون پرسنلی که برای انجام امور اضطراری به نیروگاه اعزام شده اند، استفاده از آبپاش های فشار قوی را آغاز کرده اند.

پیشتر آنها از استفاده از آبپاش های فشار قوی منصرف شده بودند چون میزان بالایی از تشعشعات رادیو کتیو در سطح زمین ردیابی شده بود.

مقامات ژاپن از آمریکا خواسته اند با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خود از محل نیروگاه فوکوشیما و نواحی اطراف آن اطلاعات جمع آوری کند.

تقریبا سی هزار نفر این منطقه را ترک کرده اند.

آمار تلفات ناشی از زمین لرزه 9 ریشتری که باعث بروز یک سونامی بزرگ نیز شد، از مرز پنج هزار نفر گذشته است.

پلیس می گوید مرگ 5178 نفر تائید شده و هنوز از سرنوشت 8606 نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

"تسلیت عمیق"

مقامات رسمی گفته اند هلیکوپترهای چینوک سی اچ-47 ارتش ژاپن ساعت 9 و 48 دقیقه صبح امروز (به وقت محلی)، عملیات آب ریختن روی رآکتورهای سه و چهار فوکوشیما را که در دویست و بیست کیلومتری توکیو، پایتخت ژاپن، واقع است، آغاز کردند.

هلیکوپترهای مذکور قبل از ترک این محل - برای اجتناب از آلوده شدن پرسنل به تشعشعات رادیو اکتیو - چهار محموله آب را خالی کردند.

کریس هاگ، گزارشگر بی بی سی در توکیو، می گوید هلیکوپترهای چینوک سی اچ-47 قادرند مخازن بزرگ آب را حمل کنند اما با توجه به وزش شدید باد دشوار است که به یقین بگوییم آب روی نقاط لازم ریخته شده است یا خیر.

تصاویر ویدیویی حاکی است که تلاش اخیر خیلی موفق نبوده است و بخش عمده ای آب، خارج محل رآکتورها ریخته شده است.

منظور از انجام عملیات امروز نه تنها کمک به خنک کردن رآکتورها بوده بلکه همچنین پر کردن استخری بوده که در آن میله های سوخت نگهداری می شده است.

مقامات همچنین گفته اند که امیداورند در عرض روز پنجشنبه برق نیروگاه را احیا کنند؛ سیستم خنک کننده و ژنراتورهای پشتیبانی در صورتی کار می کند که برق بار دیگر وصل شود.

در بحبوحه افزایش بیم و نگرانی آمریکایی ها در مورد بحران در ژاپن، باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، با ناتو کان، نخست وزیر ژاپن، گفتگو کرده است.

دولت آمریکا چند هواپیما کرایه کرده تا به خروج آمریکایی ها از ژاپن کمک کند و اجازه داده اقوام کارمندان دیپلماتیک به آمریکا بازگردند.

کاخ سفید گفت آقای اوباما به نخست وزیر ژاپن گفته که بروز این فاجعه را در ژاپن عمیقا تسلیت می گوید و دولت آمریکا مصمم است در حمایت از ژاپن تمام تلاش ممکن را انجام دهد.

مطالب مرتبط