چین خواستار شفافیت بیشتر ژاپن در مورد بحران اتمی شد

حق نشر عکس AP
Image caption بحران ژاپن از قهر طبیعت و قرار گرفتن چند رآکتور اتمی در یک نیروگاه ناشی شده است

وزارت امور خارجه چین ابراز امیدواری کرده است که دولت ژاپن درمورد بحران نیروگاه های هسته ای خود اطلاعاتی "دقیق و به موقع" ارائه دهد.

این خواسته آشکارا حاکی از شک و تردید چین در مورد شفافیت و دقیق بودن اطلاعاتی است که مقامات ژاپنی در مورد وضعیت نیروگاه های هسته ای آسیب دیده خود منتشر کرده اند.

آن چه بر این تردید ها دامن می زند، ارزیابی بسیاری از کارشناسان هسته ای آمریکاست که می گویند تشعشات اتمی موقعیت وخیم تری به وجود خواهد آورد.

بحران هسته ای ژاپن برای چین به دلایل بسیار روشن حائز اهمیت زیادی است که یکی از آن ها موقعیت جغرافیایی چین است که زیاد از ژاپن دور نیست.

ولی این بحران در داخل چین هم پیامدهای ناخوش آیندی دارد، زیرا چین طرح های گسترده ای برای ساخت نیروگاه های هسته ای در نظر داشته که حال با توجه به بحران جاری آن را تا زمان بازنگری کامل در استانداردهای ایمنی متوقف کرده است.

دولت چین همچنین با مسئله داخلی دیگری روبروست و آن مقابله با نگرانی های گسترده در باره اثرات مضر تشعشعات اتمی ژاپن برسلامت مردم چین است.

چین مانند چند کشور دیگر در صدد خارج کردن اتباع خود از ژاپن است.

در هفته های اخیر چین برای خارج کردن اتباع خود از لیبی متوسل به استفاده از نیروی هوایی و رزم‌ناوهای خود شده بود.

حال بحران دیگری، این بار در همسایگی، دامن‌گیر چین شده است.

با توجه به طرح های بلند پروازانه چین در زمینه ساخت نیروگاه های جدید هسته ای، به احتمال زیاد در بازنگری استانداردهای ایمنی نیروگاه های چین به ابعاد گسترده فاجعه هسته ای ژاپن الویت داده خواهد شد.

در صورت بالا گرفتن بحران در ژاپن، این نخستین فاجعه هسته ای جهان خواهد بود که قهر طبیعت و قرارگرفتن چندین راکتور هسته ای در یک نیروگاه موجب بروز آن شده است.

مطالب مرتبط