حمله موشکی آمریکا به پاکستان ده ها کشته به جای گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption گفته می شود در سالهای اخیر حمله های موشکی از این قبیل، صدها کشته به جای گذاشته است

در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطقی در شمال غربی پاکستان، دست کم 30 نفر کشته شده اند.

از این منطقه همواره به عنوان پناهگاه شورشیان القاعده و طالبان یاد می شود.

مقامات اطلاعاتی در پاکستان می گویند در این حملات، پایگاهی در بخش مرزی وزیرستان شمالی، مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

به گفته این مقامات، هدف این حمله شبه نظامیان فعال در مناطق مرزی بین پاکستان و افغانستان بوده است.

حمله اخیر، تتها حمله با هواپیماهای بدون سرنشین طی یک هفته گذشته به حساب می آید.

این در حالی است که تنها در یک سال گذشته در بیش از صد مورد، گزارش هایی مبنی بر وقوع این نوع حملات در این منطقه مخابره شده است.

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در حمله به مواضع نیروهای شورشی در مناطق قبیله ای پاکستان، از زمان روی کار آمدن باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا افزایش یافته است.

آمریکا معمولا انجام چنین حملاتی را تایید نمی کند، اما تحلیلگران معتقدند نیروهای ارتش آمریکا ظرفیت انجام چنین حملاتی را در این منطقه از پاکستان دارند.

همچنین گفته می شود با آنکه دولت پاکستان بارها در مورد وقوع این حملات ابراز نارضایتی کرده است، نیروهای امنیتی این کشور دست کم در بعضی از این حملات با آمریکا همکاری می کند.

تظاهرات علیه آزادی مامور سیا

این حمله در شرایطی صورت می گیرد که وکلای پاکستانی علیه تصمیم دادگاهی در لاهور مبنی بر آزادی ریموند دیویس، مامور مخفی سیا، متهم به قتل دو نفر پاکستانی، دست به تظاهرات زده اند.

آنها می گویند خانواده مقتولان وادار به پذیرفتن غرامت مالی در ازای بخشش آقای دیویس در دادگاه شدند.

حق نشر عکس AFP

منتقدان آزادی آقای دیویس به این امر اشاره می کنند که درست چهار روز پیش، خانواده ها و اقوام مقتولان گفته بودند که عدالت می خواهند نه غرامت.

آقای دیویس ادعا می کند این دو نفر قصد سرقت مسلحانه داشتند و او در دفاع از خود تیراندازی کرده است.

دادگاه روز گذشته (چهارشنبه 16 مارس) رای تبرئه آقای دیویس را پس از آن اعلام کرد که خانواده قربانیان در دادگاه او را بخشیدند.

طبق گزارش ها 18 نفر از اعضای خانواده این دو قربانی در روز چهارشنبه (16 مارس) در دادگاه حضور یافتند و اعلام کردند از آنجایی که خون بها را دریافت کرده اند، خواهان آزادی آقای دیویس هستند.

تظاهراتی نیز در ابعاد کوچکتر در لاهور و کراچی توسط احزاب "جماعت اسلامی" و "تحریک انصاف" علیه آزادی ریموند دیویس برگزار شده است.

اما خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید شایان ذکر است که بزرگترین حزب اسلامی کشور، جماعت علمای اسلام، در واکنش به آزادی آقای دیویس محتاطانه عمل کرده است.

به گفته او واکنش محتاطانه این حزب شاید به این دلیل باشد که آزادی آقای دیویس طبق قانون شریعت صورت گرفته است.

طبق قانون شریعت که در پاکستان اجرا می شود، اولیای دم می توانند قاتل را ببخشند.

یک سخنگوی جماعت علمای اسلام گفته است که تحقیقاتی در مورد اثبات اینکه آیا خانواده ها وادار به پذیرفتن خون بها شده اند یا خودشان چنین تصمیم گرفته اند، در دست انجام است.

گفته می شود که آقای دیویس پاکستان را روز گذشته ترک کرده است و هم اکنون در افغانستان به سر می برد. اما هنوز هیچ گزارش مستقلی مبنی بر صحت این خبر وجود ندارد.

فیضان حیدر، وکیل یکی از خانواده های مقتولین به بی بی سی گفته است که پیشنهاد پرداخت خون بها، بدون اطلاع وی و هنگامی مطرح شد که او تحت بازداشت بوده است.

مطالب مرتبط