اتصال کابل برق به نیروگاه فوکوشیما؛ امید به خنک کردن راکتورها

عملیات فشاندن آب بر نیروگاه با هلی کوپتر حق نشر عکس Reuters
Image caption هلیکوپترهای چینوک آب دریا را روی رآکتورهای هسته ای می ریزند

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که مهندسان نیروگاه برق فوکوشیمای ژاپن موفق شده اند یک کابل برق را به راکتور شماره دو وصل کنند.

اتصال برق این راکتور به مهندسان امکان می دهد پمپ هایی را که کارشان کمک به خنک کردن راکتور است به کار بیاندازند.

از زمان زلزله 9 درجه ای در مقیاس ریشتر روز جمعه و سونامی متعاقب آن، کارکنان نیروگاه فوکوشیما برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای میله های سوختی در راکتور کوشیده اند.

آمار تلفات تایید شده در اثر زلزله و سونامی اکنون بالاتر از 5400 نفر است.

بیش از 9500 نفر ناپدید هستند و ده ها هزار نفر در سرپناه های موقتی زندگی می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته مطمئن است که مردم "قوی و با استقامت" ژاپن از بحران سر بلند خواهند کرد و این کشور قوی تر از قبل بحران را پشت سر خواهد گذاشت.

بحران راکتورهای اتمی زمانی شروع شد که برق نیروگاه فوکوشیما در اثر آن فاجعه طبیعی آسیب دید و ژنراتورهای یدکی نیز از کار افتادند.

'به نسبت پایدار'

شرکت نیروی برق توکیو (تپکو) که این نیروگاه را مدیریت می کند تلاش کرده است آن را با کمک یک کابل برق یک کیلومتری به شبکه برق وصل کند.

یک سخنگوی تپکو به خبرگزاری فرانسه گفت: "اگر کار اتصال برق کامل شود، خواهیم توانست پمپ های مختلف را به کار بیاندازیم و به راکتورها و استخرهایی که سوخت های اتمی مصرف شده در آنها نگهداری می شود آب بریزیم."

آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که این کابل در ساعت 17:30 به وقت محلی در روز پنجشنبه وصل شده است و مهندسان در نظر دارند پس از پایان آبفشانی بر راکتور شماره 3 برق را وصل کنند.

هلی کوپترها و دستگاه های آبفشان بر خنک نگه داشتن راکتورهای فوکوشیما به کار گرفته شده است تا از ذوب میله های سوختی در قلب راکتور جلوگیری شود. با این حال معلوم نیست که این اقدامات چه تاثیری داشته است.

تصاویر ویدئویی حاکیست که تلاش ها خیلی موفق نبوده است، و بخش اعظم آب به داخل ساختمان اصلی نمی ریزد.

یک مقام آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر گفت که وضعیت در نیروگاه فوکوشیما بدتر نشده است، اما ممکن است چنین شود.

اندرو گراهام گفت: "می توانیم بگوییم در مقایسه با دیروز، وضعیت در مقطع کنونی به نسبت پایدار است."

یوکیا آمانو مدیر این آژانس درحال سفر به توکیو است تا در جریان تازه ترین تحولات قرار گیرد.

بازماندگان در مخمصه

ژاپن یک ناحیه ممنوعه به شعاع 20 کیلومتر در اطراف نیروگاه فوکوشیما ایجاد کرده و از کسانی که تا شعاع 30 کیلومتری زندگی می کنند خواسته است از خانه هایشان خارج نشوند. بعضی کشورها به شهروندان خود توصیه کرده اند بیش از 50 کیلومتر از نیروگاه فاصله بگیرند.

زلزله عظیم روز جمعه باعث خیزش امواج عظیم سونامی شد که ظرف چند دقیقه برخی شهرهای ساحلی را زیر آب برد. ده ها هزار نفر از مردم منطقه با عواقب آن فاجعه دست و پنجه نرم می کنند.

در نواحی شمال شرقی که به شدت از سونامی آسیب دیده است، هوای سخت زمستانی بر گرفتاری بازماندگان افزوده اما گزارش می شود که تدارکات بیشتری به منطقه می رسد.

خبرگزاری کیودو ژاپن به نقل از امدادگران گزارش می دهد که جستجو برای قربانیان به منطقه وسیعتری گسترش یافته است زیرا با پاکسازی جاده ها امکان دسترسی به مناطق تازه ممکن شده است.

شمار تلفات تایید شده این حوادث اکنون به 5692 نفر رسیده است و 9506 نفر نیز در فهرست ناپدیدشدگان قرار دارند.

اما کیودو گزارش می دهد که آمار رسمی براساس نام هایی که در اداره پلیس ثبت شده تنظیم شده و آمار واقعی ممکن است به ده ها هزار نفر برسد.

حدود 380 هزار نفر هنوز در سرپناه های موقتی به سر می برند و بسیاری از آنها در سالن های ورزشی مدارس می خوابند.

بسیاری از کشورهای خارجی درحال تخلیه شهروندان خود از شمال شرقی ژاپن هستند یا آنها را به ترک این کشور تشویق کرده اند.

تاثیر این بحران بر بازارها نیز ادامه دارد - شاخص سهام نیکی در توکیو اوایل روز پنجشنبه بیش از سه و نیم درصد افت کرد. این لختی پس از آن بود که ارزش ین ژاپن برای مدتی کوتاه به بالاترین حد از زمان جنگ جهانی دوم مقابل دلار رسید.

تخلیه ساکنان

صدها هزار تن از ساکنان مناطق زلزله زده و سونامی زده از این مناطق خارج شده و بسیاری در سرپناه های موقت اسکان داده شده اند. نقشه های زیر شمار این افراد و همچنین جمعیت شهرهای اطراف نیروگاه اتمی را پیش از فاجعه نشان می دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط