انتقاد شدید پاکستان از حمله هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیمای بدون سرنشین حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا صدور دستور این حملات در پاکستان را معمولا تایید نمی کند

فرمانده کل ارتش پاکستان تازه ترین عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را به عنوان حرکتی "غیرموجه و غیرقابل تحمل" محکوم کرده است.

ژنرال اشفق پرویز کیانی در یک بیانیه شدیداللحن گفت که این حمله که حدود 40 نفر در آن کشته شدند، "کاملا ناقض حقوق بشر" است.

تصور می شود که بیشتر قربانیان غیرنظامیانی بودند که در یک نشست قبیله ای در نزدیکی میرانشاه، مرکز منطقه وزیرستان شمالی، شرکت داشتند.

در هفته های اخیر تنش ها میان آمریکا و پاکستان در حال افزایش بوده است.

حملات هوایی آمریکا با هواپیماهای بدون سرنشین همواره احساسات عمومی در پاکستان را جریحه دار کرده است، اما تبرئه ریموند دیویس - مامور مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - از اتهام قتل باعث تظاهرات در چند نقطه پاکستان شده است.

ارتش پاکستان در چنین مواردی معمولا طی بیانیه هایی مرگ غیرنظامیان را مایه تاسف می خواند، اما به ندرت از حملات انتقاد می کند.

با این حال ژنرال کیانی گفت که چنین "اقدامات خشونت باری" مقابله با تروریسم را دشوارتر می کند.

او گفت: "بسیار مایه تاسف است که نشست صلح آمیز شهروندان از جمله بزرگان ناحیه با بی دقتی و بی رحمی و با بی اعتنایی کامل به جان مردم، هدف گرفته شد."

او افزود: "قبلا به روشنی مشخص شده است که اینگونه پرخاشگری ها علیه مردم پاکستان تحت هر شرایطی غیرموجه و غیرقابل تحمل است."

سازمان امنیت پاکستان اغلب متهم به همدستی در این حملات هوایی می شود؛ چه از طریق پشتیانی از آنها یا دادن اجازه انجام آنها.

الیاس خان خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید که حمله روز پنجشنبه مرگبارترین مورد از سال 2006 تاکنون بوده است.

مقام ها می گویند که دو هواپیمای بدون سرنشین در حمله ناحیه "دتا کهیل" در 40 کیلومتری غرب میرانشاه شرکت داشتند.

یک موشک به سوی یک وسیله نقلیه حامل پیکارجویان شلیک شد. اهالی قبایل محلی می گویند که این هواپیماها سپس سه موشک دیگر به نشست - جرگه - که در فضای باز برگزار می شد شلیک کردند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که اتومبیل در نزدیکی محل برگزاری این جرگه حرکت می کرد و موشک ها علاوه بر اتومبیل، به محل نشست برخورد کرد.

به گفته اعضای قبایل محلی، این نشست برای بحث درباره یک مناقشه محلی بر سر مالکیت زمینی حاوی رسوبات کروم در ناحیه برگزار می شد. آنها می گویند که هیچ پیکارجویی در زمان حادثه آنجا نبود.

مقام ها گفتند که هواپیماها پیکارجویان مرتبط با فرمانده حافظ گل بهادر را هدف می گرفتند. یک مقام محلی به بی بی سی گفت یکی از فرماندهان او به نام "شرابات خان" در آن اتومبیل بود و کشته شد.

ارتش آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معمولا عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در حمله به اهدافی در پاکستان را تایید نمی کنند و ژنرال کیانی در بیانیه خود از آمریکا یا حتی هواپیماهای بدون سرنشین نام نبرد.

اما تحلیلگران می گویند که فقط نیروهای آمریکایی می توانند چنین هواپیماهایی را در منطقه به پرواز درآورند.

این حملات از زمان سر کار آمدن باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تشدید شده است. سال گذشته بیش از 100 حمله هوایی در ناحیه گزارش شد.

مطالب مرتبط