ادامه واکنش مقامات حکومتی و مخالفان در ایران به حوادث بحرین

آیت الله یوسف صانعی حق نشر عکس Sanei.org
Image caption آیت الله صانعی سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز را پایمال کردن حقوق اولیه انسانها دانسته است

شخصیت‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ایران به محکوم کردن برخورد با متعرضان در بحرین ادامه داده‌اند و تظاهراتی علیه حکومت‌های بحرین و عربستان در تهران برگزار شده است.

روز جمعه، ۲۷ اسفند (۱۸ مارس)، سایت آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در قم، متن بیانیه وی در محکومیت وقایع بحرین را منتشر کرد که در آن، وی با این هشدار که "ستمکاران، ظالمین و خودکامگان" محکوم به زوال هستند، گفته است: "ظلم و ستمی که امروزه بر مردم بحرین روا شده، دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد."

آیت الله صانعی سرکوب کسانی را که برای اصلاح حکومت و حاکمیت بر سرنوشت خود دست به تظاهرات و تجمع اعتراض آمیز زده اند به منزله پایمال کردن حقوق اولیه انسانی و شهروندی دانسته و افزوده است: "حکومت بحرین، لیبی و سایر حکومت های خودکامه باید بدانند که شاید بتوانند مدت زمانی اعتراضات ملت های دربند خود را خاموش کنند ولی دیری نخواهد گذشت که خون های به ناحق ریخته و صداهای در گلو خفه شده، موجب جریانی خواهد شد که بنیان ظلم و ستم را ویران خواهد ساخت."

آیت الله صانعی همچنین به مردم بحرین و به خصوص شیعیان این کشور هشدار داده است که تفرقه و ایجاد اختلاف فرقه ای و جنگ میان شیعه و سنی به "ابزار حکومت برای تثبیت جایگاه خود تبدیل گشته" و از معترضان خواسته است وحدت خود را بدون توجه به قومیت و مذهب حفظ کنند.

آقای صانعی از جمله مراجع تقلید شیعه است که با آغاز اعتراضات علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، خواهان توجه به خواست معترضان شد و به دلیل انتقاد از نحوه برخورد حکومت جمهوری اسلامی با تظاهرات اعتراضی و معترضان بازداشت شده، هدف انتقاد شدید و در مواردی تعرض طرفداران دولت قرار گرفته است.

همچنین، سایت کلمه، از پایگاه های اطلاع رسانی مخالف دولت ایران، متن بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم را منتشر کرده که در آن، از حرکت های اعتراضی مردم برخی کشورهای منطقه علیه حکومت ها حمایت به عمل آمده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption احمد جنتی، از حامیان برخورد خشونت آمیز با معترضان در ایران، برخورد حکومتهای لیبی و بحرین با معترضان را به شدت محکوم کرده است

این تشکل مذهبی متمایل به جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، از مقاومت ملت های بحرین، لیبی و یمن علیه "حاکمان مطلق و مستبد" تقدیر به عمل می آورد و می نویسد که حاکمان این کشورها مردم را به عنوان "رعیت ثناگو و ابزار سیاسی برای خود" می خواهند.

این بیانیه، به خصوص با محکوم کردن حکومت ها در بحرین، لیبی و یمن، از آنچه که "سیاست دوگانه کشورهای مدعی دموکراسی" می خواند انتقاد کرده و از این کشورها می خواهد از برقراری دموکراسی در تمامی کشورها به طور یکسان حمایت کنند.

بیانیه های آیت الله صانعی و مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم دو روز پس از آن انتشار می یابد که ماموران امنیتی در منامه، پایتخت بحرین، با ورود به میدان محل حضور صدها تن از معترضان به حکومت این کشور، آنان را از این محل پراکنده کردند و چادرها و راهبندان هایی را که مخالفان ایجاد کرده بودند از میان برداشتند.

مخالفان در بحرین گفته اند که در این عملیات، نظامیان اعزامی عربستان سعودی و امارات عربی متحده هم شرکت داشتند و به گفته منابع خبری، در این درگیری، دست کم سه مامور پلیس و دو تن از تظاهرکنندگان کشته و شماری زخمی شدند.

روز گذشته گزارش شد که تعدادی از رهبران مخالف حکومت بحرین توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اند.

واکنش مقامات حکومتی و تظاهرات تهران

اکثر شهروندان بحرینی را شیعیان تشکیل می دهند که نسبت به تسلط اقلیت سنی بر مواضع مهم سیاسی و اقتصادی معترض بوده و حکومت این کشور را به تبعیض علیه شیعیان متهم می کنند.

همچنین، روز جمعه تظاهراتی در تهران علیه عملیات حکومت بحرین در مقابله با معترضان برگزار شد و شرکت کنندگان در نماز جمعه در دانشگاه تهران، تا میدان فلسطین راهپیمایی کردند.

حق نشر عکس Fars
Image caption تظاهرات تهران در حمایت از "مردم مظلوم سرزمین های اسلامی" برگزار شد

به گزارش رادیو دولتی ایران، راهپیمایان "کشتار وحشیانه مردم مسلمان و مظلوم از جانب حکام دست نشانده استکبار جهانی در یمن، اردن، مصر، تونس، لیبی و به ویژه بحرین" را محکوم کردند و حمایت خود را "از مردم مظلوم سرزمین های اسلامی" اعلام کردند.

در این گزارش آمده است که راهپیمایان به خصوص "دخالت های نظامی آل سعود و دولت بحرین را که منجر به قتل عام شماری از مردم مسلمان و مظلوم بحرین شده است، شدیدا محکوم کردند."

پیش از برگزاری این راهپیمایی، احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران هم در مورد قیام های مردم در شماری از کشورهای منطقه سخن گفت و در مورد اعتراضات بحرین اظهار داشت: "در بحرین اکثریت قاطع مردم شیعه هستند و سال ها حقشان ضایع می شد و به جرم شیعه بودن، حقوقشان را پایمال می کردند و چاره ای نداشتند ولی بعدا فهمیدند که می شود حرکت کرد و به میدان آمدند."

آقای جنتی، حرکات اعتراضی اخیر در برخی کشورهای منطقه را "بیداری اسلامی" خواند و به مردم بحرین توصیه کرد: "در مقابل دشمن تحمل ذلت نکنید، یا شهید بشوید و یا پیروز و این باید شعار شما بشود."

احمد جنتی از روحانیون تندرو طرفدار دولت ایران است و در جریان تظاهرات اعتراضی در ایران، ضمن حمایت از اعدام زندانیان سیاسی، خواستار شدت عمل به خرج دادن با معترضان شده بود.

امام جمعه موقت تهران در سخنان خود به وضعیت لیبی نیز پرداخت و قطعنامه اخیر شورای امنیت شامل برقراری محدوده پرواز ممنوع بر فراز آن کشور را گامی مفید دانست هر چند گفت که این اقدام کافی نیست و رژیم لیبی می تواند همچنان از زمین و دریا مخالفان را هدف حمله قرار دهند.

پیش از این، محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با قطعنامه ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی مخالفت کرده و آن را دسیسه قدرت های خارجی برای حضور نظامی در آن کشور دانسته بود.

آقای خزاعی همچنین گفته بودکه بعید نیست موضوع دخالت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بحرین نیز در شورای امنیت مطرح شود اما مشخص نکرده است که چه کشوری قصد ارجاع این موضوع به شورای امنیت را دارد.

در آخرین خبر در مورد بحرین، گزارش شده است که در منامه، صدها تن از مخالفان حکومت در مراسم تشییع جنازه یکی از کشته شدگان درگیری های اخیر شرکت کردند و علیه پادشاه این کشور شعار دادند.

مطالب مرتبط