سطح هشدار درباره حادثه هسته ای در فوکوشیمای ژاپن بالا رفت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز جمعه (18 مارس)، مردم در سراسر ژاپن سرساعت پنج و چهل و شش دقیقه، همان ساعتی که درست یک هفته پیش زمین لرزه رخ داد، یک دقیقه سکوت کردند

ژاپن میزان هشدار خطر در نیروگاه هسته ای آسیب دیده فوکوشیما را از شماره چهار به پنج ارتقاء داده است. در این رده بندی جهانی که برای حوادث اتمی در نظر گرفته می شود، شماره هفت شدیدترین میزان خطر است.

بحران در نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی، که قبلا مشکلی محلی تلقی می شد، اکنون ابعاد بسیار بزرگتری پیدا کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید نبرد برای تثبیت وضعیت در این نیروگاه مانند این است با گذشت زمان مسابقه گذاشته باشیم.

بحران کنونی به دنبال زمین لرزه و سونامی عظیم هفته گذشته، که دست کم هفده هزار کشته و مفقود الاثر برجای گذاشته، آغاز شد.

مقامات هسته ای ژاپن گفته اند که آسیب اصلی به رآکتورهای شماره دو و سه، باعث شده است که شدت خطر اتمی به طور چشمگیری افزایش یابد.

درجه خطر در حادثه هسته ای سال 1979 در آمریکا نیز پنج برآورد شده بود و فاجعه چرنوبیل در سال 1986 بالاترین حد و رده هفت را به خود اختصاص داد.

ادامه بارش سنگین برف در شامگاه پنجشنبه (17 مارس)، امید ناچیز مردم به نجات حتی یک قربانی دیگر از زیر آوار زمین لرزه 9 ریشتری و سونامی که در پی آن اتفاق افتاد، به باد داده است.

زندگی عادی میلیون ها نفر به دلیل حوادث هفته گذشته مختل و دگرگون شده است.

بسیاری از نجات یافتگان، آب، برق، سوخت یا غذای کافی ندارند و صدها هزار نفر بی خانمان هستند.

پلیس ژاپن می گوید مرگ 6911 نفر حتمی است و 10 هزار و سیصد و شانزده تن دیگر ناپدید شده اند.

روز جمعه (18 مارس)، مردم در سراسر ژاپن سر ساعت پنج و چهل و شش دقیقه، همان ساعتی که درست هفته پیش از آن، زمین لرزه رخ داد، یک دقیقه سکوت کردند.

در حالی که کل کشور تاملی کرد تا آن روز و لحظه را به یاد آورد، امدادگران که سرگرم زیر و رو کردن آوار بودند سر خم کردند و برخی از سالمندان که در مراکز امن سرپناه گرفته بودند، گریه کردند.

مقامات ژاپن به تلاش خود برای اطمینان دادن به مردم در باره کم بودن خطر تشعشعات رادیو اکتیو در بیرون از شعاع سی کیلومتر بیرون نیروگاه فوکوشیما، ادامه می دهند. آنها می گویند در خارج از این منطقه خطر تقریبا به صفر رسیده است.

اما دولت های خارجی تدابیر احتیاطی خود را بیشتر کرده اند. اسپانیا مانند بریتانیا و آمریکا و دیگر کشورها تخلیه شهروندان خود از ژاپن را سازماندهی کرده است.

ترس از آلودگی به مواد رادیو اکتیو به کشورهای خارجی سرایت کرده است و انبار قرص ید در فروشگاه های برخی نقاط آمریکا خالی شده است. مصرف قرص ید می تواند از بدن در برابر تشعشعات رادیو اکتیو محافظت کند. فرودگاه های کشورهای آسیایی نیز تمام مسافران از ژاپن را برای ردیابی مواد رادیو اکتیو مورد بارزسی قرار می دهند.

مردم چین نیز با این تصور غلط که مصرف نمک، از آنها در برابر رادیو اکتیو محافظت می کند، مقادیر زیادی نمک خریداری کرده اند.

در همین حال، نخست وزیر ژاپن با حاضر شدن در برابر دوربین های تلویزیون گفت: "ما ژاپن را بار دیگر از اساس می سازیم. ما همه باید در این مورد هم نظر باشیم. این بلای طبیعی و بحران هسته ای آزمونی است برای همه مردم ژاپن."

مطالب مرتبط