"لباس ملی برای دانشجویان حتمی نیست"

Image caption وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان سالی قبل تنها منع پوشش لباس مذهبی در مؤسسات تعلیمی را صادر کرده است.

وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان ادعا دارد که در بارة حتمی بودن لباس ملّی برای بانوان دانشجو مقرّراتی صادر نکرده است.

ولی بیشتری از دختران دانشجو در دانشگاههای شهر دوشنبه می‌گویند که ورود آنها با لباس اروپایی به دانشگاهها ممنوع شده است و مسئولین مؤسسات تعلیمی به آنها گفته‌اند که بانوان باید از این به بعد تنها با لباس ملی به دانشگاه آیند.

یک دختر دانشجو از دانشگاه ملی تاجیکستان که به دلیل بیم از انتقام مسئولان از بردن نامش خودداری کرد، در صحبت با بی بی سی گفت که از اوایل ماه جاری رهبران دانشگاهش اعلام کرده‌اند که از این به بعد دختران باید تنها با لباس ملی یا سنتی وارد دانشگاه شوند.

در پاسخ به این سؤال که شاید این مقررات تنها به روزهای تجلیل از نوروز ربط دارد، این دانشجو گفت که از آنها درخواست شده است که بعد از 21 مارس نیز باید تنها با لباس ملی به درس آیند.

وی افزود: "زمانی که من در مکتب می‌خواندم، آنجا لباس ویژه مکتبی داشتیم و من آرزو می‌کردم که زودتر مکتب را ختم کنم، زیرا فکر می‌کردم که وقتی به بلاغت می‌رسم، همچون انسان کامل‌حقوق لباس دلخواهم را می‌پوشم. ولی اکنون در دانشگاه نیز مرا از این آزادی محروم می‌سازند."

گروه دانشجویان دانشگاه تکنولاژی تاجیکستان نیز در صحبت با ما تعید کردند که در دانشگاه آنها نیز جونین مقررات لباس اعلام شده است. یکی از این دختران گفت که وی چند روز قبل علی‌رغم درخواست پوشش ملی در دانشگاه با "جن” و تیشرت یا خواسته است، وارد دانشگاه شود، ولی مسئولان به او اجازه شرکت در درسها را ندادند.

مسئولان از این دختر دوباره تقاضا کردند که منبعد باید فقط با لباس ملی و یا با دامن و پیراهن از متاع معمولی دوخته شده وارد دانشگاه شود و برای دختران پوشش همه نوع شلوار و دامن "جن" و "تیشرت" در دانشگاه ممنوع است.

Image caption برخی از دانش آموزان می‌خواهند، زودتر دانشجو شوند، تا در انتخاب پوشش لباس آزاد باشند

این بانوی دانشجو افزود: "برای من پوشیدن لباس اروپایی به خصوص "جن" راحت تر است و به نظرم حتمی بودن پوشش لباس ملی یا لباس اداره‌ای برای دانشجویان در دانشگاه، نقض آزادیهای آنهاست."

اما رحمان اولمس اف، معاون رئیس دانشگاه مشترَک اسلاویانی تاجیکستان و روسیه در صحبت با بی بی سی گفت که در باره حتمی شدن پوشش لباس ملی برای بانوان دانشجو هیچ مقرّراتی صادر نشده است.

وی گفت که “به احتمال زیاد، مسئولان دانشگاهها به منظور جشن نوروز از شاگردان خود خواسته‌اند که با لباس ملی به درس آیند.”

آقای اولمس اف افزود که در دانشگاه مشترَک اسلاویانی تاجیکستان و روسیه اصلاً “هیج محدودیتی در پوشش لباس وجود ندارد.به جز از آن مواردی که لباس جوانان خیلی برانگیزنده باشد.”

استادان دانشگاه ملی تاجیکستان نیز گفتند که به دانشجویان دختر در این دانشگاه توصیه شده است که از پوشش شلوار و لباسهای تنگ خودداری کنند. اما راه ندادن دانشجویان به درس به دلیل "برنگیزنده بودن لباس" را کار نادرست خواند، زیرا مقررات لباس تنها توصیه بوده و نباید اجباری باشد.

هم اکنون این سؤال مطرح است که "برنگیزنده" بودن لباس توسط که و با کدام معیار مشخص می‌شود. نایلشاه نورعلی یف، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان به بی بی سی گفت که این نهاد "در باره پوشش حتمی لباس ملی برای دختران دانشجو مقرراتی صادر نکرده‌است".

وی خبر داد که سالی قبل هیئت مشاوره این وزارتخانه در زمینه دانشجویان توصیه با چند نمود لباس انتشار داده بود که این تصاویری از این نمونه‌ها در دانشگاهها به معرض عموم گذاشته شده بودند. این نمونه‌ها شامل لباسهای ملی و هم “اروپایی” عبارت است.

این توصیه زمانی انتشار یافت که این وزارتخانه در باره منع پوشش لباس مذهبی، از جمله حجاب و روسری را در مؤسسات تعلیمی ممنوع اعلام کرد که این امر واکنشهای تندی را از سوی گروههای مذهبی در تاجیکستان به دنبال داشت. بیشتری از کارشناسان و سازمانهای مدافع حقوق بشر نیز این تصمیم وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان را مغاییر به آزادیهای انسان ارزیابی کرده بودند.

همچنین برای اساتید دانشگاهها و مدارس موتوسط پوشیدن لباس مذهبی و برای مردان داشتن ریش ممنوع شد. طبق تصمیم وزارت آموزش و پرورش تنها آموزگاران مرد سالمند حق دارند ریش نه بلندتر از سه سانتی‌متر داشته باشند.