وارن کریستوفر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، درگذشت

وارن کریستوفر حق نشر عکس AP
Image caption وارن کریستوفر یکی از مورد احترام ترین مقام های دولتی آمریکا و عضو وفادار حزب دموکرات بود

وارن کریستوفر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، در سن ۸۵ سالگی و بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

آقای کریستوفر در جریان مذاکرات مربوط به آزادی گروگان های آمریکایی در ایران در سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) و مذاکرات صلح در بوسنی در دهه ۱۹۹۰ نقش پررنگی داشت.

رفتار بی سر و صدای او در سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ که وزیر خارجه آمریکا بود، باعث شد او را وزیر خارجه "نهان" آمریکا بنامند.

آقای کریستوفر در یک سخنرانی گفته بود: "گوش کردن دقیق، سلاح مخفی من است. چند وقت پیش فهمیدم که توانایی من در گوش دادن بیشتر است تا در حرف زدن."

خانواده آقای کریستوفر اعلام کردند که او روز جمعه ۱۸ مارس ۲۰۱۱ در خانه اش در کالیفرنیا و در آرامش از دنیا رفت. او در سال های آخر عمرش به سرطان مثانه و کلیه مبتلا بود.

دیپلمات شیک

آقای کریستوفر ۲۷ اکتبر ۱۹۲۵ در ایالت داکوتای شمالی آمریکا به دنیا آمد. وضع مالی خانواده او چندان مناسب نبود، اما او یک وکیل بسیار موفق در لس آنجلس شد.

وارن کریستوفر قبل از آن که دیپلمات شود، در دوران ریاست جمهوری لیندون جانسون در دهه ۱۹۶۰ معاون دادستان کل آمریکا بود.

او در سال ۱۹۸۱ و زمانی که معاون وزیر خارجه امریکا بود، در جریان مذاکرات برای آزادی ۵۲ گروگان آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران، نقش مهمی ایفا کرد و اسمش به عناوین اصلی رسانه ها راه پیدا کرد.

تلاش های او برای آزادی این گروگان ها باعث شد که "مدال افتخار ریاست جمهوری"، مهم ترین جایزه غیرنظامی در آمریکا، به او اهدا شود.

حق نشر عکس AP
Image caption وارن کریستوفر در حال امضای توافقنامه آزادی گروگانهای آمریکایی با طرف ایرانی، در الجزایر

جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکا، در خاطراتش درباره وارن کریستوفر نوشته است: "او خدمتگزارترین مقام دولتی است که در کل عمرم دیده ام."

آقای کریستوفر در دهه ۹۰ شدیدا درگیر مذاکرات صلح خاورمیانه بود.

گرچه دستاورد و موفقیت اصلی او در جریان مذاکرات صلح دیتون در سال ۱۹۹۵ و برقراری صلح بین مسلمانان، صرب ها و کروات ها در بوسنی بود. در جریان جنگ بوسنی، که خونین ترین جنگ در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم بود، بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند.

وارن کریستوفر به صورتی خستگی ناپذیر و برای انجام ماموریت های کاری سفر می کرد و رکورد بیشترین سفر هوایی برای یک وزیر خارجه آمریکا در یک دوره چهار ساله را ثبت کرد.

آقای کریستوفر در اکتبر ۱۹۹۶ و در حالی که هفتاد و یک سال داشت، یک میلیون و ۱۳۳ هزار و ۷۶۲ کیلومتر پرواز هوایی کرده بود.

او سال بعد از آن از وزارت خارجه استعفا داد و بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا، مادلین آلبرایت را جایگزین او کرد.

آقای کلینتون در مورد وارن کریستوفر به شوخی گفت: "او تنها کسی بود که در هواپیمای مخصوص رئیس جمهور، اسمارتیز را با چنگال می خورد."