به روز شده:  13:13 گرينويچ - 20 مارس 2011 - 29 اسفند 1389

آسیا-اقیانوسیه

نگرانی از افزایش کشته شدگان در ژاپن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پلیس ژاپن می‌گوید که ممکن است فقط حدود ۱۵ هزار نفر در پی زلزله و سونامی اخیر در منطقه میاگی کشته شده باشند.

این در حالی است که رقم رسمی کشته شدگان وقایع اخیر در ژاپنT هشت هزار و ۱۳۳ نفر و رقم کسانی که هنوز پیدا نشده‌اند، دوازده هزار و ۲۷۲ نفر اعلام شده است.


به گفته پلیس ژاپن علاوه بر ۱۵ هزار نفری که احتمالا در میاگی کشته شده‌اند، هزاران نفر هم در دیگر مناطق زلزله زده در ژاپن جان خود را از دست داده‌اند.

خبرنگاران بی‌بی سی در ژاپن می‌گویند که ممکن است رقم قربانیان این فاجعه تا ۲۰ هزار نفر برسد.

همچنین تلاش برای خنک کردن نیروگاه اتمی فوکوشیما ادامه دارد.

بحران اتمی ژاپن در اثر آسیب دیدن راکتورهای شش گانه نیروگاه فوکوشیما در اثر زلزله ۹ ریشتری جمعه دو هفته گذشته و سونامی پس از آن ایجاد شده است.

صد ها هزار نفر در پی زلزله و سونامی بی خانمان شده اند

سونامی، سیستم خنک کننده اضطراری نیروگاه را از کار انداخت و به همین خاطر حرارت در راکتور‌ها از میزان مجاز بالا‌تر رفت که انفجار و آتش سوزی در چهار راکتور را به همراه داشت.

هلیکوپترهای ارتش ژاپن چندین تن آب دریا را روی این نیروگاه ریخته‌اند تا از رسیدن دمای رآکتور‌ها به میزان بسیار خطرناک جلوگیری کند. همزمان مهندسان تلاش دارند برق پمپ‌های آب نیروگاه را بار دیگر فعال کنند.

بنا به گزارش رسانه‌ها، اکنون پرسنلی که برای انجام امور اضطراری به نیروگاه اعزام شده‌اند، استفاده از آبپاش‌های فشار قوی را آغاز کرده‌اند.

پیش‌تر آن‌ها از استفاده از آبپاش‌های فشار قوی منصرف شده بودند چون میزان بالایی از تشعشعات رادیو اکتیو در سطح زمین ردیابی شده بود.

مقامات ژاپن از آمریکا خواسته‌اند با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خود از محل نیروگاه فوکوشیما و نواحی اطراف آن اطلاعات جمع آوری کند.

تقریبا سی هزار نفر این منطقه را ترک کرده‌اند.

در یکی از راکتور‌های فوکوشیما گزارش شده که حرارت دوباره در حال افزایش است که ممکن است منجر به نشت مواد رادیواکتیو شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.