شروع دور دوم عملیات جنگنده های فرانسوی در لیبی

حق نشر عکس Getty
Image caption ناو آمریکایی یو اس اس مانت ویتنی، حملات هوایی ایالات متحده به لیبی را هدایت می کند

جنگنده های فرانسوی برای دومین روز پیاپی، عملیات بر فراز لیبی برای اعمال منطقه پرواز ممنوع علیه نیروهای سرهنگ معمر قذافی را آغاز کرده اند.

یک سخنگوی ارتش فرانسه گفت که پانزده هواپیما در آسمان لیبی گشت زدند اما از آنجا که با مقاومتی روبرو نشدند آتش نگشودند.

فرانسه همچنین می گوید که قطر قصد دارد به زودی چهار هواپیما را برای شرکت در این عملیات گسیل کند.

این اقدام می تواند قطر را اولین کشور عربی کند که نقشی فعال در عملیات علیه نیروهای سرهنگ قذافی بازی می کند. آقای قذافی طی یک ماه اخیر مشغول نبرد با نیروهای مسلح مخالف بوده است.

پس از شلیک بیش از 120 موشک علیه اهدافی در لیبی در روز اول این عملیات، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک و نروژ نیز امکانات نظامی بیشتری اعطا کرده اند.

با این حال به نظر می رسد که دبیر کل اتحادیه عرب از شدت بمباران انتقاد کرده باشد.

اظهارات او از این نظر قابل توجه است که حمایت اتحادیه عرب از منطقه پرواز ممنوع از علل کلیدی در جلب حمایت شورای امنیت سازمان ملل از قطعنامه ای در این راستا بود.

عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب گفت: "آنچه در لیبی اتفاق می افتد متفاوت از هدف (قطعنامه) در اعمال منطقه پرواز ممنوع است، و ما خواهان حفاظت از جان غیرنظامیان هستیم و نه بمباران غیرنظامیان بیشتر."

'موفق'

دریاسالار مایک مالن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که حملات اولیه "موفق" بوده است.

مقام های پنتاگون می گویند که جنگنده های آمریکا و بمب افکن های بی-2 در این عملیات شرکت داشته اند.

به گفته آنها موشک های کروز حداقل 20 مقر ضدهوایی در طرابلس، پایتخت، و شهر غربی مصراته را هدف گرفتند.

حق نشر عکس none
Image caption فرانسه نقشی عمده در عملیات اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی دارد

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از حمله هواپیماهای فرانسوی در نزدیکی شهر بنغازی که در کنترل مخالفان است، حدود 14 جسد در نزدیکی وسایل نقلیه نظامی در بیرون شهر بر زمین خوابانده شده بود.

دانمارک و نروژ هر یک شش هواپیما اعزام کرده اند. البته نروژ گفته است که حداقل پنج روز طول می کشد تا هواپیماهایش بتوانند وارد عملیات شوند. اسپانیا حداقل سه هواپیمای جنگی و یک هواپیمای سوختگیری فرستاده است، و ایتالیا نیز جنگنده هایی را آماده استقرار کرده است.

سیف الاسلام پسر معمر قذافی این حملات را یک "اشتباه بزرگ" خوانده است.

او به کریستیان امانپور مجری برنامه "این هفته" در شبکه ای بی سی گفت: "باور کنید که روزی بیدار می شوید و متوجه می شوید که از کسانی حمایت می کنید که نباید می کردید و اشتباه بزرگی در حمایت از این افراد مرتکب شده اید. این مثل سلاح های کشتار جمعی عراق است. داستانی از همان نوع."

تلویزیون لیبی تصاویری از حدود 150 نفر که می گوید در حملات زخمی شده اند نشان داده است. لیبی می گوید 48 نفر در این حملات کشته شده اند.

این آمارها مستقلا تایید نشده است و جورج آزبورن وزیر دارایی بریتانیا به بی بی سی گفت که باید برخورد محتاطانه ای با این ادعاها داشت زیرا ارتش تلاش می کند از تلفات غیرنظامی بپرهیزد.

دریاسالار مالن همچنین گفت که هیچ گزارشی از مرگ یا زخمی شدن غیرنظامیان دریافت نکرده است.

یک سخنگوی مخالفان مسلح در مصراته به بی بی سی گفت که نیروهای هوادار قذافی روز یکشنبه دست به حملات تازه ای علیه شهر زده اند که شامل گلوله باران شدید آنجا بوده است.

'جنگ طولانی'

پیشتر معمر قذافی، رهبر لیبی، حملات ائتلاف بین المللی به خاک کشورش را تروریسم خوانده و گفته بود که این حملات با شکست مواجه خواهد شد.

او در مصاحبه ای تلفنی با تلویزیون لیبی گفت: "قول جنگی طولانی و دنباله دار بدون حد و مرز را به شما می دهم."

رهبر لیبی در این مصاحبه جلوی دوربین ظاهر نشد.

او گفت تمام مردم لیبی مسلح شده اند و آماده جنگ برای جلوگیری از کنترل نفت لیبی توسط قدرت های غربی هستند.

رهبر لیبی گفت نیروهای غربی حق ندارند به لیبی حمله کنند، چون این کشور کاری نکرده است.

کوین کانلی خبرنگار بی بی سی در شهر تبروک که در کنترل مخالفان است می گوید زمانی که سامانه های ضدهوایی لیبی نابود شد، هواپیماهای جنگی می توانند به صورت گسترده تری در آسمان لیبی گشت بزنند. بعد از آن معلوم خواهد شد که آنها تا چه حد به نیروهای زمینی سرهنگ قذافی حمله خواهند کرد.

او می افزاید که این بخش از عملیات، نتیجه را مشخص خواهد کرد.

روسیه و چین که به قطعنامه شورای امنیت رای ممتنع دادند از همه طرف ها خواسته اند دست از نبرد بکشند. اتحادیه آفریقا نیز درخواست مشابهی دارد.

سرهنگ قذافی برای بیش از 40 سال حاکم لیبی بوده است. طغیان علیه او ماه گذشته پس از سرنگونی رهبران تونس و مصر شروع شد.

مطالب مرتبط