به روز شده:  14:19 گرينويچ - دوشنبه 21 مارس 2011 - 01 فروردین 1390

پادشاه بحرین از 'خنثی کردن یک توطئه خارجی' خبر داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پادشاه بحرین از خنثی کردن "توطئه ای" که "یک دولت خارجی" در آن دست داشته خبر داد اما به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد.

خبرگزاری دولتی بحرین به نقل از حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین گزارش داد که زمینه این توطئه خارجی، که به دست نیروهای ذیربط در این کشور خنثی شده است، از بیست تا سی سال پیش با هدف براندازی فراهم آمده بوده تا در فرصت مناسب عملی شود.

حمد بن عیسی آل خلیفه از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی که هفته گذشته نیروهای خود را به بحرین اعزام داشتند تشکر کرد و گفت که با این کمک ها بحرین امروز از هرزمان دیگری بزرگتر و باقدرت تر است .

گرچه پادشاه بحرین جزئیات بیشتری در مورد توطئه خنثی شده و پشتیبان خارجی آن ارائه نداد اما در روزهای اخیر رهبران سنی بحرین، ایران را به دخالت در امورداخلی کشورشان متهم کرده بودند.

خبرنگاران می گویند، پادشاه بحرین به طور ضمنی به ایران اشاره کرده است.

در پی افزایش تنش بین ایران و بحرین، هفته پیش این دو کشور در یک اقدام تلافی جویانه دیپلماتیک، سفرای خود را فراخواندند.

وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به اقدام دولت بحرین در بازپس فرستادن یکی از دیپلمات‌های ایرانی از این کشور، با احضار کاردار بحرین یکی از دیپلمات‌های این کشور در تهران را اخراج کرد.

این اقدام وزارت خارجه ایران درپی اخراج یک دیپلمات ایرانی از سوی مقامات بحرینی صورت گرفت.

ایران که اکثرجمعیت آن شیعه مذهب هستند بحرین را به دلیل کشتن تظاهر کنندگان خواهان دموکراسی محکوم کرده است.

بحرین همچنین از العالم که شبکه تلویزیونی عربی زبان ماهواره ای ایران است به شرکت ماهواره ای عرب ست شکایت کرده و مدعی شده که این شبکه تلویزیونی به پخش گزارش های تحریک آمیز می پردازد.

آرامش ظاهری

با آن که ظاهرا امروز ( دوشنبه اول فروردین ) آرامش به منامه پایتخت بحرین بازگشته است ولی رویترز از شرکت دوهزار نفر در مراسم تشییع جنازه یکی از قربانیان سرکوب شیعیان در شهر بوری گزارش می دهد.

فردی که رویترز از مراسم تشییع جنازه اش گزارش داده است، پدر سه فرزند بود و درروزهای اخیر مفقود الاثر شده بود اما روز گذشته، جسد او که آثار ضربات شدید برآن دیده می شد، روز گذشته از یک بیمارستان به خانواده او تحویل داده شد.

رویترز به نقل از یک سیاستمدار حزب وفاق می گوید که در سرکوب اخیر نزدیک صد نفر مفقود الاثر شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.