اوباما: برکناری قذافی از قدرت سیاست آمریکاست

حمله هوایی به لیبی حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا می گوید هدف این حملات هوایی نیروهای مسلح و سیستم دفاع هوایی لیبی است، نه سرهنگ قذافی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، گفته است که برکناری سرهنگ قذافی از قدرت همچنان بخشی از سیاست خارجی آمریکاست.

رئیس جمهوری آمریکا البته تاکید کرد که هدف عملیات نظامی کنونی علیه لیبی، حمایت و حفاظت از غیر نظامیان است.

آقای اوباما این سخنان را در یک کنفرانس مطبوعاتی در شیلی اظهار می کرد. رئیس جمهوری آمریکا برای یک سفر چند روز از چند کشور آمریکای لاتین به منطقه رفته است.

آقای اوباما در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که اتحادیه عرب قبل از سازمان ملل متحد خواهان برقراری یک منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی شده بود.

پیشتر آقای اوباما تاکید کرده بود که کشورهای غربی در عملیات نظامیشان علیه لیبی، معمر قذافی، رهبر این کشور را هدف قرار نمی دهند. یکی از سخنگویان کاخ سفید گفت که این عملیات نظامی برای تغییر رژیم در لیبی انجام نمی گیرد.

در همین رابطه یکی از سخنگویان دولت فرانسه نیز تاکید کرد که حتی اگر محل معمر قذافی مشخص باشد، او مورد حمله قرار نخواهد گرفت.

رئیس نیروهای مسلح بریتانیا هم گفته است که طبق قطعنامه سازمان ملل متحد، که برای حمایت از مردم لیبی صادر شده، هدف قرار دادن معمر قذافی ممنوع است.

به گفته مقام های نیروهای ائتلاف، در حملات یکشنبه شب به طرابلس، یک ساختمان چهار طبقه به شدت آسیب دید. سخنگوی دولت فرانسه گفت مجتمع محل استقرار معمر قذافی که یکشنبه شب هدف حملات هواپیماهای غربی قرار گرفت، فقط شامل یک ساختمان نیست و ناحیه وسیعی را در بر می گیرد.

وزارت دفاع بریتانیا می گوید که یکی از حملات خود را به دلیل مشاهده شدن عده ای غیرنظامی در نزدیکی اهداف مورد نظر، لغو کرده است.

به گفته مقامات این وزارتخانه، هواپیماهای جنگی بریتانیا پس از یک پرواز رفت و برگشت پانصد هزار کیلومتری به پایگاه های خود بازگشتند.

حمایت اتحادیه عرب

عمرو موسی، رئیس اتحادیه عرب، گفته است که این اتحادیه از قطعنامه سازمان ملل متحد برای عملیات نظامی علیه لیبی حمایت می کند.

آقای موسی که در حال حاضر در قاهره است، روز گذشته گفته بود که حملات هوایی نیروهای غربی به لیبی از آنچه که در قطعنامه سازمان ملل متحد برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در نظر گرفته شده، فراتر رفته است.

عمرو موسی سخنان اخیر خود را در یک کنفرانس مشترک خبری با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، بیان کرد. آقای بان گفت مهم است که جامعه بین المللی در مورد لیبی یکصدا صحبت کند.

واکنش روسیه

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، گفته است که قطعنامه سازمان ملل متحد که در آن اجازه حمله به لیبی داده شده، یادآور صدور فراخوان برای شرکت در جنگ های صلیبی است.

آقای پوتین گفت دولت لیبی یک دولت کاملا دموکراتیک نیست، اما این موضوع، عملیات نظامی علیه این کشور را توجیه نمی کند.

ولادیمیر پوتین اضافه کرد که دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، تبدیل به روندی عادی در سیاست خارجی آمریکا شده است.

نخست وزیر روسیه گفت وقایعی که در لیبی صورت گرفته، نشان دهنده آن است که روسیه باید توانائی های دفاعی خود را تقویت کند.

حق نشر عکس BBC World Service

دیدار خبرنگاران از ساختمان آسیب دیده

خبرنگاران از ساختمانی که در حملات شب گذشته نیروهای غربی آسیب دیده است، دیدن کردند.

خبرنگار بی بی سی می گوید این حمله به آقای قذافی یادآوری می کند که او در برابر حملات هوایی، مصون نخواهد بود.

این عملیات در حالی انجام شده که ائتلافی از کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه به حملات خود برای اجرای قطعنامه پرواز ممنوع بر فراز لیبی ادامه می دهند.

سرهنگ قذافی نیز همچنان مشغول نبرد با مخالفان مسلح خود است که از یکماه پیش آغاز شده است.

مقام های آمریکایی گفته اند هدف این حملات هوایی نیروهای مسلح و سیستم دفاع هوایی لیبی است نه سرهنگ قذافی.

شامگاه یکشنبه( 20 مارس) صدای شلیک ضدهوایی و چند انفجار در طرابلس شنیده شد. یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید دود از محلی در نزدیکی باب العزیزیه که مقر نظامی سرهنگ قذافی است، بلند شده است.

مقام های لیبی خبرنگاران غربی را به این مقر برده و یک ساختمان چهار طبقه را که به گفته آنها توسط نیروهای ائتلاف بمباران شده است، به آنها نشان داده اند.

یک مقام کشورهای ائتلاف که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت که این حمله "توانایی فرماندهی و کنترل" سرهنگ قذافی را نابود کرده است.

پیش از آن دریادار ویلیام گورتنی در وزارت دفاع آمریکا گفت که عملیات نظامی که از روز شنبه آغاز شده "توانایی دفاع هوایی" حکومت لیبی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داده است.

وی گفت نیروهایی که به سمت مخالفان مسلح حکومت در حال پیشروی هستند نیز هدف حمله هستند، اما افزود سرهنگ قذافی و محل زندگی او مورد حمله قرار نخواهند گرفت.

با وجود آنکه سرهنگ قذافی اعلام آتش بس کرده، کاخ سفید می گوید که این تعهد او صحت ندارد و حملات حکومت لیبی متوقف نشده است.

در همین حال جنگنده های فرانسوی یکشنبه برای دومین روز پیاپی، به عملیات بر فراز لیبی برای اعمال منطقه پرواز ممنوع علیه نیروهای سرهنگ قذافی ادامه دادند.

یک سخنگوی ارتش فرانسه گفت که پانزده هواپیما در آسمان لیبی گشت زدند اما از آنجا که با مقاومتی روبرو نشدند آتش نگشودند.

تا کنون بیش از یکصد موشک کروز توسط ناوها و زیردریایی های آمریکا و بریتانیا شلیک شده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که این کشور به حضور خود در عملیات نظامی علیه نیروهای معمر قذافی ادامه می دهد، اما نقش رهبری ندارد.

وی گفت که اتحادیه عرب مایل است این عملیات تحت هدایت ناتو باشد و اکنون باید راهی یافت که ناتو کنترل و فرماندهی را بر عهده داشته باشد بدون آنکه این ماموریت تحت نام و پرچم ناتو انجام شود.

در همین حال فرانسه گفته است که قطر قصد دارد به زودی چهار هواپیما را برای شرکت در این عملیات گسیل کند.

اگر این اتفاق بیفتد، قطر اولین کشور عربی خواهد بود که نقشی فعال در عملیات علیه نیروهای سرهنگ قذافی بازی می کند. آقای قذافی طی یک ماه اخیر مشغول نبرد با نیروهای مسلح مخالف بوده است.

مطالب مرتبط