اوباما: نقش آمریکا در عملیات لیبی کاهش می یابد

حمله هوایی به لیبی حق نشر عکس B
Image caption حملات هوایی به لیبی شامگاه دوشنبه ادامه یافت و در طرابلس صدای آتشبار ضدهوایی شنیده می شد

باراک اوباما گفته است آمریکا نقش رهبری خود در اجرای قطعنامه پرواز ممنوع شورای امنیت سازمان ملل متحد در لیبی را طی چند روز آینده کاهش می دهد.

او گفت که ناتو نقش هماهنگ کننده ای در عملیات نظامی علیه سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی بر عهده خواهد داشت. اما کشورهای فرانسه و ترکیه مخالف رهبری این عملیات توسط ناتو هستند.

قطعنامه شورای امنیت برای حفاظت از غیرنظامیان در مقابل حملات نیروهای طرفدار حکومت لیبی تصویب شد.

درگیری ها در لیبی شامگاه دوشنبه ادامه یافت و در طرابلس صدای آتشبار ضدهوایی شنیده می شد.

به گفته خبرنگاران صدای انفجارهای شدید در نزدیکی مقر نظامی سرهنگ قذافی به گوش می رسید. این محل شب پیش نیز مورد حمله نیروهای ائتلاف قرار گرفت.

تلویزیون لیبی خبر از "چند حمله جدید" داده است.

ابراهیم موسی، سخنگوی حکومت لیبی گفت که "مردم بسیاری" در حمله هوایی به فرودگاه سیرته کشته شده اند، اما این گزارش قابل تایید نیست.

درگیری های شدیدی در مصراته واقع در 200 کیلومتری شرق طرابلس گزارش شده است. مخالفان مسلح حکومت لیبی می گویند نیروهای سرهنگ قذافی چهار روز متوالی این شهر را بمباران کرده و تعدادی را کشتند.

'بار کامل'

آقای اوباما که در جریان سفر به شیلی صحبت می کرد گفت هنگامیکه اهداف اولیه عملیات نظامی در لیبی محقق شود، برقراری منطقه پرواز ممنوع طی چند روز از آمریکا منتقل می شود.

او گفت در گذشته هر گاه آمریکا "بطور یکجانبه و بدون حمایت کامل جهانی" اقدام کرده مجبور شده که بار کامل را بر دوش بکشد.

رئیس جمهور آمریکا افزود ناتو کارکردی هماهنگ کننده خواهد داشت، اما تاکید کرد که دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک این انتقال نقش را انجام خواهد داد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نیز که در روسیه به سر می برد گفته است کشورش بزودی حضور خود را در عملیات نظامی نیروهای ائتلاف در لیبی کاهش می دهد.

انتقال این ماموریت به ناتو نیاز به موافقت همه 28 کشور عضو دارد.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید ترکیه، آلمان و فرانسه از ایفای چنین نقشی توسط ناتو حمایت نمی کنند.

او می افزاید این کشورها به دلایل گوناگون نگران انتقاد کشورهای عرب از ناتو هستند.

باراک اوباما پیشتر گفت که برکناری سرهنگ قذافی از قدرت همچنان بخشی از سیاست خارجی آمریکاست.

رئیس جمهوری آمریکا البته تاکید کرد که هدف عملیات نظامی کنونی علیه لیبی، حمایت و حفاظت از غیر نظامیان است.

آقای اوباما در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که پیش از سازمان ملل متحد نخست اتحادیه عرب خواهان برقراری یک منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی شده بود.

آقای اوباما قبلا تاکید کرده بود که کشورهای غربی در عملیات نظامیشان علیه لیبی، معمر قذافی را هدف قرار نمی دهند. یکی از سخنگویان کاخ سفید گفت که این عملیات نظامی برای تغییر رژیم در لیبی انجام نمی گیرد.

در همین رابطه یکی از سخنگویان دولت فرانسه نیز تاکید کرد که حتی اگر محل آقای قذافی مشخص باشد، او مورد حمله قرار نخواهد گرفت.

رئیس نیروهای مسلح بریتانیا هم گفته است که طبق قطعنامه سازمان ملل متحد که برای حمایت از مردم لیبی صادر شده، هدف قرار دادن سرهنگ قذافی ممنوع است.

این در حالیست که لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا روز یکشنبه گفته بود آقای قذافی "بطور بالقوه ممکن است" مورد حمله قرار گیرد.

در حملات روز یکشنبه نیروهای ائتلاف 70 تا 80 پرواز علیه لیبی انجام شد.

ژنرال کارتر اف هم، فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا گفته است ارتش لیبی بطور کامل نابود نخواهد شد.

او افزود مادامیکه نیروهای طرفدار حکومت لیبی به غیرنظامیان حمله کنند، نیروهای ائتلاف مطابق قطعنامه شورای امنیت باید به آنها هجوم آورند.

مطالب مرتبط