یک هواپیمای آمریکایی در لیبی سقوط کرد

هواپیمای اف 15 آمریکا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طبق گزارش ها هواپیمای اف- ۱۵ در نزدیکی بنغازی سقوط کرده است

ارتش آمریکا تایید کرده است که یکی از جنگنده های این کشور در لیبی سقوط کرده است. کنت فیدلر، یک سخنگوی ارتش آمریکا به بی بی سی گفت که نشانه ای وجود ندارد که ثابت کند هواپیما اف- ۱۵ متعلق به ارتش این کشور در اثر درگیری سقوط کرده باشد.

مقامات آمریکایی می گویند هر دو خلبان بعد از آنچه که یک اشکال مکانیکی در هواپیما عنوان شده، از هواپیما بیرون پریده و نجات یافته اند. مقامات آمریکایی جزییاتی از موقعیت دقیق سقوط این هواپیمای جنگنده منتشر نکرده اند، اما روزنامه دیلی تلگراف، چاپ لندن خبر می دهد که هواپیما در نزدیکی مقر مخالفان مسلح دولت در بنغازی سقوط کرده است. یک شاهد عینی به این روزنامه گفته است که مردم محلی از خلبان هواپیما به خاطر انجام این عملیات هوایی تشکر کردند.

مقر این هواپیما در بریتانیا بود اما عملیاتش برفراز لیبی را از پایگاه هوایی آویانو در ایتالیا انجام می داد.

ادامه درگیری ها

دولت لیبی می گوید در سومین شب از حملات هوایی و موشکی نیروهای ائتلافی برای اجرای قطعنامه پرواز ممنوع در این کشور، تعداد بیشتری شهروند غیرنظامی کشته شدند.

در اطراف مقر معمر قذافی، رهبر لیبی در شهر طرابلس، پایتخت این کشور صدای شلیک ضد هوایی شنیده شده است.

با وجود اعلام آتش بس از سوی دولت لیبی، درگیری بین نیروهای وفادار به رهبر لیبی و مخالفان مسلح همچنان ادامه دارد.

در شرق لیبی، نیروهای دولت، مخالفان را با استفاده از تانک متوقف کردند و آنها را از شهر اجدابیه عقب راندند و یکی از مخالفان در شهر مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی، به بی بی سی گفت که نیروهای معمر قذافی در طول روز به آنها حمله کرده اند.

یک دکتر در شهر مصراته روز سه شنبه به بی بی سی گفت که حملات نیروهای دولتی تمام شب گذشته ادامه داشته است. او گفت که بر اثر این حملات بیست و دو نفر کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند.

درگیری هایی هم در شهر زینتان در نزدیکی مرز تونس و در شهر یفران در جنوب غرب طرابلس گزارش شده است.

در محاصره

آلن لیتل، خبرنگار بی بی سی در طرابلس می گوید که دوشنبه شب آسمان پایتخت لیبی از شلیک توپ های ضد هوایی، روشن شده بود.

خبرنگار ما صدای یک انفجار بزرگ از فاصله نزدیک و چند انفجار در دوردست را شنیده است. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که یک انفجار در باب العزیز، محل اقامت معمر قذافی رخ داده است.

تلویزیون رسمی دولت لیبی گزارش داده است که پایتخت " آماج بمباران هوایی دشمن صلیبی" قرار گرفته است و به چند منطقه حمله شده است.

این تلویزیون گزارش داد: " این حملات باعث وحشت مردم نخواهد شد."

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی در یک کنفرانس خبری گفت که به شهر جنوبی سبها حمله شده است. او همچنین گفت که نیروهای ائتلاف به یک "بندر ماهیگیری" در نزدیکی طرابلس هم حمله کرده اند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته است که پایگاه دریایی ارتش لیبی در شهر بوسته در ده کیلومتری شرق طرابلس بمباران شده است. شبکه تلویزیونی الجزیره هم گزارش کرده است که به ایستگاه های رادار در دو پایگاه هوایی در شرق شهر بنغازی حمله شده است.

آقای ابراهیم در روز دوشنبه گفت که حملات هوایی و موشکی باعث کشته شده "تعداد بیشماری" شهروند غیرنظامی شده است. او گفت تعداد کشته شدگان غیرنظامی در حمله هوایی به " فرودگاه غیرنظامی" شهر سرت زیاد بوده است.

او همچنین ادعا کرد که دولت کنترل شهر مصراته را در اختیار دارد. مصراته، در غرب لیبی، آخرین شهری است که در کنترل مخالفان است و آنها این ادعای دولت را رد کرده اند.

این گزارش ها از سوی منابع مستقل قابل تایید نیست.

جلوگیری از تلفات غیرنظامی

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت گفت که نیروهای ائتلاف " برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد."

آقای گیتس پس از گفت و گو با آناتولی سردیوکوف، همتای روسی خود در مسکو گفت: " من همچنین به او گفتم که فکر می کنم باید در روزهای آینده از شدت درگیری نظامی مهمی که در جریان است کاسته شود."

روسیه که هفته گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه پرواز ممنوع بر آسمان لیبی رای ممتنع داد، با شروع عملیات نظامی نیروهای ائتلاف نسبت به حملات هوایی انتقادهایی را مطرح کرده است.

.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط