تعلیق پروازهای هواپیمایی دولتی بحرین به ایران، عراق و لبنان

تظاهرات حزب الله علیه حکومت بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption طرفداران حزب الله علیه برخورد حکومت بحرین با معترضان آن کشور تظاهرات کرده اند

شرکت هواپیمایی دولتی بحرین پروازهای خود به ایران، عراق و لبنان را به حالت تعلیق در آورده است.

روز چهارشنبه، 3 فروردین (23 مارس)، گلف ایر - شرکت هواپیمایی دولتی بحرین - با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که به دلیل "ادامه وضعیت در منطقه و در نتیجه کاهش تقاضای مشتریان" تصمیم گرفته است پروازهای این شرکت به لبنان را تا روز جمعه این هفته متوقف کند.

این شرکت هواپیمایی پیشتر با انتشار اطلاعیه ای در سایت اطلاع رسانی خود از توقف پرواز هواپیماهای خود به مقصد ایران و عراق تا روز 31 مارس هم خبر داده بود هر چند برخی آژانس های مسافرتی گفته اند که زمان از سرگیری برنامه های پروازی گلف ایر به این سه کشور معلوم نیست.

اگرچه گلف ایر دلایل فنی و اقتصادی را دلیل تعلیق پرواز به این سه کشور عنوان کرده اما در جریان اعتراضات ضد حکومتی در بحرین، در سه کشورایران، لبنان و عراق تظاهراتی در حمایت از تظاهرکنندگان بحرینی و محکومیت برخورد ماموران امنیتی با معترضان برگزار شده است.

تصمیم گلف ایر به تعلیق پرواز به لبنان پس از آن اتخاذ می شود که وزارت خارجه بحرین به شهروندان این کشور هشدار داد حتی الامکان از سفر به لبنان خودداری کنند و دلیل این هشدار را فقدان امنیت بحرینی ها در لبنان عنوان کرد.

این هشدار در پی انتقادهای متقابل جنبش حزب الله لبنان و دولت بحرین بر سر نحوه برخورد حکومت بحرین با تظاهرات ضد دولتی صادر شد.

به گفته ناظران، درگیری لفظی حکومت بحرین و گروه حزب الله، که مورد حمایت حکومت ایران است، جنبه ای از رقابت و رویارویی سیاسی بین حکومت خاندان سلطنتی سنی بحرین و طرفداران منطقه ای آن از یک سو، و حکومت روحانیون شیعه در ایران و طرفداران آن در منطقه محسوب می شود.

این درگیری سیاسی با آغاز تجمع اعتراضی در منامه، پایتخت بحرین، نمود پیدا کرد و به خصوص از یک هفته قبل، شدت گرفته است.

مطالبات مردم

تظاهرات بحرین در اواسط ماه فوریه با تقاضای اصلاحات سیاسی و اقتصادی آغاز شد و معترضان بر مطالبات مشترک تمامی گروه های مذهبی و قومی این کشور تاکید کردند، اما افزایش حضور فعالان سیاسی و روحانیون شیعه به عنوان رهبر این حرکت ظاهرا باعث نگرانی مقامات بحرینی و همچنین دولت های همسایه این کشور شد.

حق نشر عکس AP
Image caption در تهران تظاهراتی علیه برخورد حکومت بحرین با معترضان و حمایت کشورهای همسایه از این حکومت برگزار شد

چهارشنبه هفته گذشته، نیروهای امنیتی بحرین با حمله به میدان محل تجمع یکماهه معترضان، آنان را متفرق کردند و چادرها و راهبندان هایی را که در این محل برپا شده بود، از میان بردند.

پیش از آن، واحدهایی از نیروهای نظامی و امنیتی عربستان سعودی، امارات عربی متحده و برخی دیگر کشورهای عرب همسایه، به منظور کمک به حفاظت از تاسیسات حیاتی بحرین به این کشور اعزام شدند.

اعزام این واحدها در پی درخواست کمک دولت بحرین از سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت گرفت.

در واکنش به تحولات هفته پیش، سید حسن نصرالله، دبیرکل گروه شیعی حزب الله لبنان، در سخنانی حمایت کشورهای عرب از حکومت بحرین و برخورد حکومت این کشور با تظاهرکنندگان را مورد انتقاد شدید قرار داد و آنچه را که "سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز" مردم بحرین می دانست محکوم کرد.

وی گفت که چنین اقدامی صرفا حل و فصل صلح آمیز بحران سیاسی بحرین را دشوارتر می سازد.

سید حسن نصرالله گفته بود که "کشور بحرین جزیره کوچکی است و مردم مسلمان آن برای احقاق حق قانونی خود به خیابان ها آمدند ولی حکومت دست به کشتار آنان زد."

متهم کردن حزب الله به "تروریسم"

در واکنش به این اظهارات، وزارت خارجه بحرین سخنان رهبر حزب الله را دخالت در امور داخلی این کشور توصیف و سید حسن نصرالله را رهبر یک "سازمان تروریستی" معرفی کرد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption نصرالله از مدافعان رهبران جمهوری اسلامی و از منتقدان رهبران بحرین است

در بیانیه وزارت خارجه بحرین آمده است که هدف رهبر گروه حزب الله از "تهاجم لفظی علیه بحرین و مردم این کشور" خدمت به "منافع بیگانه" بوده است که به گفته ناظران، به ارتباط نزدیک حزب الله با جمهوری اسلامی ایران اشاره دارد.

حزب الله لبنان گفته است که محتوای بیانیه وزارت خارجه بحرین در توصیف سید حسن نصرالله به عنوان رئیس یک سازمان تروریستی "تکرار موضع آمریکا و اسرائیل و به نفع رژیم اسرائیل" است و افزوده که تا کنون سابقه نداشته است که یک کشور عرب یا مسلمان، "جنبش مقاومت لبنان" را اینگونه توصیف کند.

گروه حزب الله لبنان، از گروه های اصلی شیعیان آن کشور، از حمایت گسترده جمهوری اسلامی برخوردار است و در جریان اعتراضات پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، رهبران این گروه ضمن محکوم دانستن این حرکت و ابراز حمایت از رهبران جمهوری اسلامی، نسبت به پیروزی آنان در سرکوب مخالفان ابراز اطمینان کردند.

در واکنش به تحولات اخیر، در عراق نیز برخی گروه های شیعه از جمله طرفداران مقتدی صدر، روحانی شیعه که گفته می شود روابط نزدیکی با ایران دارد، تظاهراتی را در محکومیت حکومت بحرین برگزار کرده اند.

بحران سیاسی بحرین باعث تیرگی روابط آن کشور و ایران، کاهش سطح روابط سیاسی و اخراج متقابل دیپلمات های دو کشور شده است و مقامات و نهادهای دولتی و برخی شخصیت های غیر دولتی، نحوه برخورد حکومت بحرین با معترضان را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

همچنین، به ابتکار نهادهای دولتی ایران تظاهراتی در اعتراض به اقدامات دولت بحرین و حمایت کشورهای همسایه، به خصوص عربستان سعودی، از حکومت بحرین سازمان یافته است.

اکثریت بزرگی از شهروندان بحرین را شیعیان تشکیل می دهند و فعالان سیاسی شیعه، حکومت تحت رهبری خاندان سلطنتی سنی مذهب این کشور را به تبعیض مذهبی متهم می کنند.

مطالب مرتبط