ایران: ایمنی هسته ای نباید سیاسی شود

نیروگاه فوکوشیما حق نشر عکس AFP
Image caption نماینده ایران خواستار بررسی دقیق حادثه آسیب دیدگی نیروگاه فوکوشیما شده است

ایران خواستار تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد حادثه اتمی ژاپن شده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در سخنانی در نشست فوق العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد عواقب آسیب به نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن، گفت که موضوع ایمنی تاسیسات هسته ای نباید دستخوش ملاحظات سیاسی شود و لازم است مبادله اطلاعات در چنین مواردی به طور کامل بدون هیچ مانعی صورت گیرد.

آقای سلطانیه افزود که آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول تحقق فوری و موثر این اهداف است.

نماینده ایران در آژانس بین المللی ضمن ابراز تسلیت جمهوری اسلامی به ژاپن به دلیل وقوع زمین لرزه و سونامی و حادثه آسیب دیدگی نیروگاه اتمی فوکوشیما، گفت که صنایع هسته ای هم مانند هر صنعت دیگری با امکان بروز حوادث و سوانح مواجه است.

وی افزود در چنین مواردی، لازم است اطلاعات واقعی به گونه ای که نه باعث اضطراب عمومی شود و نه از کشف ابعاد حادثه و درس آموزی از آن جلوگیری کند، در اختیار کارشناسان قرار گیرد.

آقای سلطانیه گفت که در حال حاضر، بیش از سیصد رآکتور تحقیقاتی و چهارصد نیروگاه هسته ای در جهان فعالیت دارد و توصیه کرد که تبادل اطلاعات در زمینه ایمنی فناوری اتمی "بدون تبعیض" صورت گیرد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که اگرچه در پی وقوع حادثه فوکوشیما، دولت ژاپن و دبیرخانه آژانس اطلاعاتی را به طور مستمر منتشر کرده اند، اما در برخی موارد، اطلاعات مورد نیاز از ژاپن دریافت نشده بود و آژانس هم تیم ایمنی به ژاپن اعزام نکرد که، به گفته وی، احتمالا به علت عدم علاقه دولت ژاپن بوده است.

حق نشر عکس IAEA
Image caption شورای حکام آژانس بین المللی اجلاس فوق العاده برگزار کرده است

علی اصغر سلطانیه درخواست کرد که آژانس بین المللی هر چه سریعتر سمپوزیومی برای سیدگی به حادثه هسته ای ژاپن با شرکت کارشناسان کشورهای عضو برگزار کند.

ایران از جمله کشورهای فعال در زمینه فناوری هسته ای است و علاوه بر راه اندازی تاسیساتی برای غنی سازی اورانیوم، انتظار دارد نیروگاه هسته ای بوشهر نیز به زودی آغاز به کار کند.

احداث نیروگاه هسته ای بوشهر در دهه 1970 برای تولید برق ارزانقیمت و پاسخگویی به رشد سریع تقاضای صنایع داخلی و خانوارها برنامه ریزی شد اما پس از انقلاب سال 1979، دولت جمهوری اسلامی این طرح را لغو کرد.

از دهه 1990، جمهوری اسلامی در صدد از سرگیری این طرح برآمد و اجرای آن را به روسیه واگذار کرد اما با وجود اعلام مکرر آغاز فعالیت نیروگاه، این تاسیسات هنوز راه اندازی نشده است.

مقامات اتمی جمهوری اسلامی و شرکت روسی سازنده نیروگاه همواره اطمینان داده اند که در این نیروگاه، جنبه های ایمنی به طور کامل رعایت شده است.

حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن نگرانی هایی را در مورد ایمنی نیروگاه های اتمی در سراسر جهان در پی داشته است به خصوص اینکه این حادثه در کشوری روی داده که قاعدتا از سطح فناوری بسیاری پیشرفته ای هم برخوردار بوده است.

در اجلاس فوق العاده شورای حکام، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس که زمانی نمایندگی ژاپن در این نهاد را برعهده داشت، گزارشی را در مورد حادثه نیروگاه فوکوشیما و کمک این نهاد برای مقابله با این بحران ارائه داد.

به گزارش سایت اطلاع رسانی آژانس بین المللی، وی گفت که تعداد دیگری از سازمان های بین المللی، از جمله سازمان جهانی هواشناسی و سازمان جهانی خواروبار از نزدیک این حادثه را زیر نظر دارند و آژانس نیز در اجرای وظایف خود، کوشیده است دقیق را در اختیار افکار عمومی جهانیان قرار دهد.

مطالب مرتبط