عملیات نیروهای ائتلاف بر درگیری‌های لیبی چه تاثیری گذاشته است؟

مخالفان مسلح در لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات نیروهای ائتلاف به وضوح موقعیت مخالفان را از نظر روانی تقویت کرده است

پنج روز از آغاز عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه لیبی می گذرد. اما این عملیات بر درگیری بین نیروهای معمر قذافی، رهبر لیبی و مخالفان مسلح او چه تاثیری گذاشته است؟

دخالت بین المللی بدون شک بر آنچه که در لیبی می گذرد تاثیر گذاشته است. مخصوصاً همانطور که سخنگوی ارشد ارتش بریتانیا می گوید دخالت نظامی نیروهای ائتلاف باعث شده است تا پیشروی نیروهای دولت لیبی به سمت شهر بنغازی در شرق لیبی متوقف شود.

حمله هوایی نیروهای ائتلاف به نیروهای نظامی دولت لیبی، تاثیر مخربی بر عملیات سربازان معمر قذافی گذاشت.

آمریکا و دیگر کشورهای عضو ائتلاف اصرار دارند که آنها به عنوان نیروی هوایی مخالفان مسلح معمر قذافی عمل نمی کنند. اما به هر حال عملیات آنها باعث کاهش برتری نظامی نیروهای سرهنگ قذافی شده است و به وضوح از نظر روانی موقعیت مخالفان را تقویت کرده است.

با این حال هنوز مخالفان در شرق لیبی سازماندهی مناسبی ندارند. با آغاز درگیری ها در لیبی، بسیاری از نیروهای ارتش این کشور به مخالفان پیوستند اما آنها بیشتر فرد بودند تا یک گروه سازمان یافته و منظم نظامی. این در حالی است که نیروهای نظامی لیبی در حالت عادی هم وضعیت منظمی ندارد.

تکیه سرهنگ قذافی، در عوض بر نیروهای منسجم تری مانند تیپ ۳۲ است.

فرماندهان نیروهای ائتلاف می گویند که وسعت منطقه پرواز ممنوع را گسترش خواهند داد اما حملات نیروهای حامی معمر قذافی به غیرنظامیان همچنان ادامه دارد و به خشونت ها در داخل و اطراف شهر مصراته توجه بیشتری جلب شده است. این شهر در غرب لیبی، سومین شهر بزرگ این کشور است و اکنون نیروهای مخالف دولت آن را کنترل می کنند.

وضعیتی که اکنون بر این شهر حاکم است، بیانگر محدودیت های بالقوه ای است که نیروهای ائتلاف برای حفاظت از جان غیرنظامیان با آن روبرو هستند. استفاده از نیروی هوایی صرف برای حفظ جان غیرنظامی ها در حالی که نیروهای دولت و مخالفان در شهری شلوغ درگیرند، به مراتب مشکل تر از وقتی است که نیروهای درگیر در صحرایی باز با یکدیگر می جنگند.

یک فرمانده ارتش آمریکا تایید کرده است که نیروهای ائتلاف روش های دیگری را برای عملیات خود در مصراته بررسی کرده اند و گزارش هایی از حملات هوایی به مواضع نیروهای دولت لیبی در اطراف شهر مصراته ممکن است نشانه ای از فاز احتمالی تازه ای از عملیات این نیروها در لیبی باشد.

مطالب مرتبط