آمریکا: تانک های قذافی را هدف قرار می دهیم

موشک کروز تاما هاوک
Image caption بیش از ۱۵۰ موشک کروز تاما هاوک در طی چند روز گذشته برفراز لیبی پرتاب شده است

یکی از فرماندهان آمریکایی می گوید که نیروهای بین المللی اکنون در حملاتشان، نیروهای زمینی معمر قذافی را هم هدف قرار می دهند. اشاره فرمانده آمریکا به نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی است که سرگرم حمله به نواحی تحت کنترل مخالفان دولتند.

دریادار مارگارت کلاین، گفت که طبق قطعنامه سازمان ملل متحد برای حفاظت از جان مردم لیبی، بمباران تانک ها و توپخانه های سرهنگ قذافی مجاز است.

فرمانده نیروی هوایی بریتانیا هم گفته است که سربازان لیبی دائما تحت نظر هستند و هر وقت به تجمعات مردمی حمله کنند، هدف قرار خواهند گرفت.

سرتیپ گرگ باگول گفت که نیروی هوایی معمر قذافی "دیگر به عنوان نیرویی با توان جنگی" مطرح نیست.

سرتیپ باگول اضافه کرد که نیروهای مسلح لیبی اکنون تحت فشار بدون وقفه نیروهای او قرار دارند.

ادامه بحث ها بر سر انتقال فرماندهی به ناتو

در عین حال بحث در میان کشورهای غربی در مورد واگذاری فرماندهی نیروهای بین المللی به ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، همچنان ادامه دارد. آمریکا امیدوار است که هرچه زودتر فرماندهی نیروهای بین المللی را به ناتو منتقل کند.

نیروهای غربی طی چند روز گذشته ۳۰۰ پرواز بر فراز لیبی انجام داده اند و بیش از ۱۶۲ موشک کروز تاما هاوک هم پرتاب کرده اند.

تک تیراندازان

پیشتر، شاهدان عینی از حملات هوایی جدید نیروهای بین المللی در نزدیکی شهر مصراته در غرب لیبی خبر داده بودند. مصراته از شهرهایی است که تحت کنترل مخالفان دولت لیبی است.

نیروهای وفادار به معمر قذافی ابتدا در واکنش به این حملات عقب نشینی کردند اما ساکنان مصراته می گویند که تک تیراندازان از بالای پشت بام ها همچنان به تیراندازی به مردم ادامه دادند.

نظق سرهنگ قذافی

دبشب سرهنگ قذافی طی نطقی در طرابلس گفت که مردم لیبی پدافند هوایی این کشور هستند. وی در این نطق، بر مقاومت در برابر ائتلاف بین المللی تاکید کرد.

به گزارش تلویزیون دولتی لیبی، وی با حضور در ویرانه های ساختمانی که روز یکشنبه هدف حمله هوایی ائتلاف قرار گرفت، گفت: "مردم قوی ترین دفاع ضدهوایی اند. مردم اینجا هستند. قذافی در بین مردم است. این پدافند هوایی است."

او از ارتش های اسلامی خواست که برای دفاع از لیبی به وی بپیوندند و وعده داد که در نهایت پیروز خواهد شد.

اما هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه به شبکه خبری ای بی سی گفت که برخی افراد نزدیک به رهبر لیبی با شماری از دولت ها در آفریقا، شمال آمریکا، اروپا و خاورمیانه درباره چگونگی خروج از بحران جاری گفتگوهایی داشته اند.

مطالب مرتبط