میزان رادیو اکتیو در آب لوله کشی توکیو کاهش یافته است

آزمایش کودکان برای رادیو اکتیو - Reuters حق نشر عکس Reuters
Image caption با کاهش سطح رادیو اکتیو در آب لوله کشی خطر استفاده از آن برای کودکان کاهش یافته است

میزان رادیو اکتیو در آب لوله کشی توکیو کاهش یافته و همزمان، سه امدادگر در نیروگاه اتمی فوکوشیما در معرض تشعشع شدید قرار گرفته اند.

روز پنجشنبه، 4 فروردین (24 مارس)، مقامات شهر توکیو، پایتخت ژاپن، اعلام کردند که میزان رادیو اکتیو موجود در آب لوله کشی شهر کاهش یافته و مصرف آن برای تمامی شهروندان، از جمله نوزادان و کودکان خردسال، مانعی ندارد.

اطلاعیه روز پنجشنبه پس از آن صادر می شود که هشدار مقامات توکیو در مورد خودداری از استفاده از آب لوله کشی برای نوزادان و کودکان زیر یک سال باعث تشدید نگرانی ساکنان شهر و هجوم به فروشگاه ها برای خرید بطری های آب شده بود.

دولت نیز اعلام کرده بود که به خاطر آلودگی آب پایتخت در نظر دارد بطری های آب سالم در اختیار خانواده های دارای کودکان زیر یک سال قرار دهد.

اطلاعیه جدید مقامات حاکی از آن است که آلودگی آب تا حد مناسب برای استفاده نوزادان کاهش یافته است.

همزمان، سخنگوی اداره نظارت بر ایمنی هسته ای ژاپن گفته است که سه تن از کارگران مامور راه اندازی تجهیزات ایمنی در نیروگاه فوکوشیما در معرض تشعشعات رادیو اکتیو قرار گرفته اند.

به گفته وی، دو تن از آنان برای آزمایش و درمان احتمالی در بیمارستان بستری شده اند اما میزان رادیو اکتیو در فرد سوم در حد اعزام به بیمارستان نبوده است.

روز گذشته، پس از وصل شدن کابل های برق به بخشی از نیروگاه آسیب دیده، امیدواری به راه اندازی دستگاه های خنک کننده رآکتورهای اتمی نیروگاه و جلوگیری از ذوب آنها افزایش یافت.

حق نشر عکس AP
Image caption برق اتاق فرمان دو رآکتور نیروگاه فوکوشیما وصل شده است

به گزارش مقامات ژاپنی، برق اتاق فرمان رآکتور شماره یک نیروگاه هم پس از چند ساعت تاخیر، وصل شده است.

روز گذشته، عملیات وصل برق این رآکتور به دلیل مشاهده دود سیاه رنگی که از یکی از رآکتورهای دیگر بر می خاست برای چند ساعت متوقف شد.

کارشناسان حاضر در محل نگران آن بودند که دود سیاه نشانه افزایش شدید دمای رآکتور و خطر انفجار آن باشد و به همین دلیل نیز، کارگران را از محل دور کردند.

در حال حاضر، برق اتاق فرمان رآکتورهای شماره یک و شماره سه وصل شده است.

زمین لرزه و سونامی که جمعه دو هفته پیش در شمال شرق ژاپن روی داد باعث قطع برق به نیروگاه اتمی و آسیب دیدن تجهیزات اضطراری این تاسیسات شد و دستگاه های خنک کننده رآکتورها را از کار انداخت.

افزایش حرارت میله های سوخت موجود در رآکتورها به سرعت آب خنک کننده را تبخیر کرد و خطر ذوب میله ها و نشت مواد رادیو اکتیو به محیط اطراف و وقوع یک فاجعه زیست محیطی را در پی آورد.

از آن زمان تا کنون، تلاش مهندسان و ماموران امداد بر آن بوده است تا مانع از افزایش خطرناک دمای رآکتورها و ذوب آنها شوند.

در خبری دیگر در مورد زمین لرزه و سونامی ژاپن، هلال احمر ایران گفته است که نخستین محموله کمک های بشردوستانه ایران برای آسیب دیدگان ژاپنی روز پنجشنبه به مناطق آسیب دیده رسیده است.

محمد عباسی، رئیس هلال احمر ایران، گفته است که این محموله شامل مواد مورد نیاز از جمله غذای کنسرو است و روز گذشته، با هواپیما به توکیو ارسال شد.

پس از وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن در روز 11 مارس، هلال احمر ایران از جمله نخستین سازمان های امدادرسانی بود که آمادگی خود را برای ارسال فوری کمک اضطراری برای آسیب دیدگان اعلام داشت.

مطالب مرتبط