'فرانسه یک جنگنده لیبی را سرنگون کرد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نصب موشک میکا در جنگنده ای فرانسوی که آماده عزیمت به لیبی است

بنا به گفته یک مقام آمریکایی، جنگنده های فرانسوی برای اولین بار در عملیات نظامی بین المللی علیه لیبی، یک هواپیمای نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی را سرنگون کرده اند.

گزارش ها حاکی است که این حادثه در نزدیکی شهر تحت محاصره مصراته رخ داده است.

دهها موشک نیروهای ائتلاف بین المللی به پایگاه های نظامی در لیبی اصابت کرده اند. هدف از پرتاب این موشک ها جلوگیری از حملات هوایی نیروهای معمر قذافی بوده است.

مقامات بریتانیایی روز چهارشنبه (23 مارس)، گفتند دیگر تهدیدی به نام نیروی هوایی لیبی وجود ندارد.

نیروهای ائتلاف بین المللی پنج شب متوالی اهداف دولتی در لیبی را زیر آتشبار خود قرار داده اند.

ارتش فرانسه گفت هواپیماهای این کشور یک پایگاه هوایی را در 250 کیلومتری سواحل جنوبی لیبی بمباران کرده اند. ظاهرا این حادثه ارتباطی با ساقط شدن هواپیمای لیبیایی ندارد.

مقامات فرانسوی اطلاعات بیشتری در باره محلی که مورد هدف قرار داده اند یا میزان آسیبی که به آن وارد شده، نداده اند.

در همین حال، اعضای سازمان ناتو در باره قبول مسئولیت نظارت بر مقررات پرواز ممنوع بر فراز لیبی بحث و گفتگو کرده اند اما این گفتگوها تا کنون بدون نتیجه بوده است.

ترکیه در برنامه محاصره دریایی لیبی مشارکت دارد اما در باره تفویض فرماندهی عملیات پرواز ممنوع از آمریکا به ناتو ابراز نگرانی کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از همه طرف ها در لیبی خواسته است دست از تخاصم بردارند.

مارتین نسریکی، سخنگوی آقای بان گفت: "تمام کسانی که قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر را نقض کنند، بدانند که به طور کامل باید پاسخگو باشند."

روز پنجشنبه (24 مارس)، همچنین آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، گفت از میان برداشتن توان نظامی سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، طی چند روز یا چند هفته انجام نخواهد گرفت اما به طور قطع، به چند ماه نخواهد رسید.

آقای ژوپه از سرعت عملیات بمباران لیبی دفاع کرد و گفت هیچکس نمی تواند انتظار داشته باشد که نیروهای سرهنگ قذافی در کمتر از یک هفته متلاشی شوند.

در همین حال، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که دولتش به عمیق تر کردن ارتباطاتش با نیروهای مخالف در لیبی ادامه می دهد.

او از مخالفان آقای قذافی خواست سازمان دهی برای به جریان افتادن فرآیند انتقال قدرت را آغاز کنند.

آقای هیگ گفت دولت بریتانیا با شورای ملی موقت که در شهر بنغازی، دومین شهر لیبی، پایه گذاری شده، در تماس بوده است و محمود جبریل، فرستاده ویژه این شورا، به لندن دعوت شده است.

دولت بریتانیا میزبان کنفرانس بین المللی در باره لیبی است که قرار است سه شنبه آینده (29 مارس)، برگزار شود.

آقای هیگ همچنین گفت که به عنوان بخشی از برنامه شدیدتر کردن فشارهای دیپلماتیک بر سرهنگ قذافی، اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه صنایع نفتی لیبی را سخت تر کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط