هزاران نفر در درعا علیه دولت سوریه تظاهرات کردند

تظاهرات ضد دولتی در درعا، سوریه حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان عینی می گویند در سرکوب تظاهرات ضد دولتی روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی دست کم بیست و پنج نفر کشته شده اند

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری کسانی که در سرکوب تظاهرات ضد دولتی در شهر درعا در سوریه کشته شدند، شعارهای ضد دولتی سردادند.

براساس برخی گزارش ها تعداد تظاهرکنندگان به بیست هزار نفر می رسد، اما تایید این گزارش ها امکان پذیر نیست. فعالان ضد دولتی به بی بی سی گفتند که جمعیت به طرف مرکز شهر حرکت می کرد که پر از نیروهای امنیتی است.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که بعد از سرکوب تظاهرات ضد دولتی روز چهارشنبه 23 مارس توسط نیروهای امنیتی، دست کم بیست و پنج جسد را در بیمارستان شمرده اند.

به گفته گروه های مدافع حقوق بشر آمار واقعی کشته شدگان ممکن است خیلی بیشتر باشد چون بسیاری از مجروحان توسط نیروهای امنیتی سوریه از خیابان ها جمع آوری و به مکان های نامعلومی منتقل شده اند.

شاهدان عینی می گویند در تیراندازی ماموران امنیتی به صدها جوان تظاهرکننده، که از روستاهای اطراف شهر درعا به سمت مرکز آن راهپیمایی می کرده اند، دست کم 10 نفر کشته و دهها تن دیگر مجروح شده اند.

تظاهرکنندگان در اعتراض به کشتار مخالفان دولت سوریه به خیابان ها آمده بودند که به گفته آنها با آتش سلاح نیروهای امنیتی روبرو شدند.

شلیک به عزاداران

حق نشر عکس AFP
Image caption تعدادی از شهروندان سوریه در اعتراض به سرکوب معترضین در درعا، روبروی کنسولگری این کشور در دبی تظاهرات کردند

به گفته شاهدان عینی و گروه های مدافع حقوق بشر در سوریه، سربازان دولتی همچنین به طرف افرادی که در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان مسجد عمری شرکت کرده بودند، تیراندازی کردند.

پیش از خشونت های بعد از ظهر روز چهارشنبه، دست کم دوازده نفر در زد و خورد با نیروهای امنیتی در شهر درعا، در جنوب سوریه، کشته شده بودند.

شاهدان عینی می گویند کمی بعد از نیمه شب، برق محلی در خیابان های اطراف مسجد عمری قطع شد و ماموران پلیس تیراندازی با مهمات واقعی و گاز اشک آور به سمت معترضان را آغاز کردند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار انجام تحقیقات شفاف در باره تحولات اخیر در سوریه شده و گفته است که کسانی که مسئول کشته شدن معترضان هستند باید پاسخگو باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته که از این که دولت سوریه علیه معترضان دست به خشونت زده، آنها را ارعاب و دستگیر کرده، عمیقا نگران است. مقامات آمریکا گفتند اقدامات دولت سوریه مانع از آن شده که مردم این کشور بتوانند آزادانه خواسته های خود را ابراز کنند، حقی که خواسته ای همگانی است.

یکی از فعالان حقوق بشر در سوریه به بی بی سی عربی گفت شهروندان غیرنظامی بی دفاع و بیگناه که به طور صلح آمیز تحصن کرده اند و حتی به سنگ مجهز نیستند که به ماموران پرتاب کنند، "قتل عام" شده اند.

تلویزیون دولتی سوریه گفته است که یک گروه مسلح از داخل مسجد عمری عملیات خود را انجام می دهد و تصاویری از سلاح و مهماتی که در این مکان انبار شده است، نشان داد.

تلویزیون دولتی همچنین این گروه را متهم کرد که کودکان را ربوده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

بنا به گزارش تلویزیونی دولت سوریه، نیروهای امنیتی موفق شده اند چهار نفر از اعضای این گروه مسلح را از پای درآورند.

در حالی که رسانه های ایران اخبار جدید از خشونت ها در سوریه را در کل منعکس نکرده اند، خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا)، گزارش کرده که یک مقام رسمی سوریه گفته است که تاکنون بیش از یک میلیون پیام کوتاه از خارج از سوریه به مردم سوریه ارسال شده و آنها را به اغتشاش فراخوانده است.

خبرگزاری فارس به نقل از سانا می گوید این مقام، که نمی خواسته نامش فاش شود، منبع بسیاری از این پیام های کوتاه را اسرائیل معرفی کرده است.

مطالب مرتبط