روسیه یک کشتی باری را به دلیل آلودگی رادیواکتیو قرنطینه کرد

حق نشر عکس AP
Image caption نگرانی‌ها از احتمال گسترش آثار تشعشعات مواد رادیواکتیو از مرزهای ژاپن فراتر رفته است

روسیه یک کشتی باری را که از آب‌های ساحلی ژاپن باز می گشت، به دلیل سطح بالای آلودگی به مواد رادیواکتیو قرنطینه کرده است.

بار کشتی "سرگئی دانیلوو" که در ژاپن تخلیه شده، ورقه‌های چوب بوده است.

این کشتی در مسیر بازگشت به روسیه از آب‌های نزدیک به نیروگاه هسته‌ای آسیب‌دیده فوکوشیما در ژاپن عبور کرده بود.

مقامات روسیه گفته‌اند که بعد از بازگشت این کشتی به بندر "وانینو" در روسیه، بررسی‌ها نشان داده است که میزان تشعشعات اشعه گاما در موتورخانه کشتی، سه برابر میزان عادی است.

مسئولان مؤسسه حمایت از مصرف‌کنندگان در روسیه هم گفته‌اند که این تشعشعات احتمالا از مسیر یکی از دستگاه‌های تهویه به موتورخانه این کشتی راه پیدا کرده‌اند.

این کشتی روسی ۱۹ خدمه داشت که همه آنها تحت نظر هستند، هرچند پزشکان گفته‌اند که هیچ یک از آنها نشانه‌ای از بیماری نداشته‌اند.

محدودیت واردات مواد غذایی از ژاپن

وقوع زمین‌لرزه و سونامی در روز جمعه، ۲۰ اسفند (۱۱ مارس) در نزدیکی سواحل شمال شرق ژاپن در اقیانوس آرام، باعث قطع برق نیروگاه اتمی فوکوشیما و آسیب دیدن تجهیزات اضطراری این تأسیسات شد که نگرانی‌هایی را از احتمال آلودگی مناطق اطراف این نیروگاه به مواد رادیواکتیو را به دنبال داشت.

مقامات رسمی ژاپن، هفته گذشته نسبت به استفاده از آب لوله‌کشی توکیو برای نوزادان و کودکان زیر یک سال هشدار دادند، هرچند روز پنجشنبه اعلام شد که نگرانی‌ها در باره بالا بودن میزان مواد رادیواکتیو در آب لوله‌کشی شهر برطرف شده است.

در عین حال، نگرانی‌ها درباره تشعشعات مواد رادیواکتیو از نیروگاه آسیب‌دیده فوکوشیما از مرزهای ژاپن فراتر رفته است.

کشورهای سنگاپور، استرالیا، آمریکا و هنگ کنگ مقررات سخت‌تری را برای واردات شیر و مواد غذایی از مناطق اطراف نیروگاه هسته‌ای آسیب‌دیده ژاپن اعمال کرده‌اند.

مقامات کشور سنگاپور گفته‌اند که در چهار نمونه از سبزیجات وارداتی از ژاپن، نشانه‌هایی از آلودگی آنها به مواد رادیواکتیو وجود داشته است و به همین دلیل مقررات سخت‌تری برای واردات انواع میوه، سبزیجات، غذاهای دریایی، گوشت و مواد لبنی از ژاپن در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط