نشست سران اتحادیه اروپا تحت تاثیر استعفای نخست وزیر پرتغال

خوزه سوکراتس حق نشر عکس AFP
Image caption خوزه سوکراتس در یک کنفرانس خبری در محل اقامت رسمی نخست وزیر در سائو بنتو در شهر لیسبون استعفای خود را اعلام کرد

نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا پنجشنبه ۲۴ مارس (۴ فروردین) در حالی در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز می شود که خوزه سوکراتس، تخست وزیر پرتغال پس از رد شدن بودجه پیشنهادی اش توسط پارلمان این کشور، از سمت خود استعفا کرده است.

رای منفی نمایندگان پارلمان پرتغال به این بودجه به این معنی است که این کشور شبیه به یونان و جمهوری ایرلند، به کمک مالی بین المللی نیاز خواهد داشت.

آقای سوکراتس در واکنش به رد شدن طرح بودجه پیشنهادی اش در پارلمان گفت: احزاب مخالف "شرایطی را که برای اداره کشور به آن نیاز است، از دولت گرفتند."

هدف از نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا جلوگیری از گسترش بحران افزایش بدهی ها در منطقه یورو است.

با اینکه بررسی وقایع اخیر در لیبی، تونس و مصر هم جزو دستور این نشست است، اما این نشست فرصتی است که بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا درباره "بسته فراگیری" برای ایجاد ثبات در منطقه یورو توافق کنند.

در بخشی از این توافق، سقف وامی به نام "تسهیلات وام ثبات اروپایی" از ۲۵۰ میلیارد یورو به ۴۴۰ میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.

هدف از این وام، که در سال ۲۰۱۰ به تصویب کشورهای اتحادیه اروپا رسید ایجاد ثبات مالی در اروپا از طریق فراهم کردن تسهیلات مالی برای کشورهای عضو این اتحادیه است. این وام قرار است در سال ۲۰۱۳ جای خود را به سیستمی دائمی به نام "مکانیزم ثبات اروپایی" بدهد.

با افزایش نرخ سود اوراق قرضه ده ساله کشور پرتغال به ۷ ممیز ۶۳ درصد در روز پنجشنبه، فشار بر اقتصاد پرتغال افزایش یافت.

آقای سوکراتس چهارشنبه شب در یک سخنرانی سراسری هشدار داد که بحران سیاسی "عواقب بسیار جدی برای پرتغال خواهد داشت از این جهت که اعتماد سازمان ها و بازارهای مالی به کشور؛ در شرایطی که به آن نیاز است، کم می شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption در اولین واکنش به استعفای نخست وزیر پرتغال، خانم مرکل صدر اعظم آلمان از تلاش‌های او قدردانی کرد

در بودجه پیشنهادی آقای سوکراتس، مالیات ها افزایش می یافت و از هزینه های دولتی کاسته می شد.

قدردانی آلمان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در پارلمان این کشور رد لایحه پیشنهادی دولت آقای سوکراتس "تاسف بار" خواند.

او از تلاش های آقای سوکراتس قدردانی کرد و گفت: لازم است تا مسیر اصلاحات و تثبیت اقتصادی طی شود. رویداد دیروز نشان داد که این کار بسیار مشکلی است.

جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا هم رد لایحه بوجه دولت پرتغال را "نگران کننده" خواند.

هر پنج حزب مخالف دولت پرتغال با اجرای سیاست صرفه جویی دولت مخالفت کردند. این احزاب معتقد بودند که بودجه پیشنهادی دولت چهارمین طرح ریاضت اقتصادی طی یک سال است و پا را فراتر از توان کشور گذاشته است.

با وجود آن که آقای سوکراتس استعفا کرده است اما به عنوان کفیل نخست وزیر به بروکسل خواهد رفت و در اجلاس سران اتحادیه اروپا شرکت می کند.

پرتغال ادعا می کند که شرایطش با یونان و جمهوری ایرلند متفاوت است. یونان و جمهوری ایرلند، هر دو ناچار شدند از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول کمک مالی دریافت کنند.

دولت پرتغال می گوید که میزان بدهی این کشور کمتر از یونان و جمهوری ایرلند است، پرتغال با پدیده حباب قیمت مسکن روبرو نبوده است و بانک های این کشور هم وضعیت خوبی دارند.

مطالب مرتبط