ناتو قطعنامه منع پرواز بر فراز لیبی را اجرا می کند

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption جنگنده های ناتو به زودی گشت زنی بر فراز لیبی را آغاز می کنند

آنرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرده است که ناتو به زودی فرماندهی عملیات اجرای قطعنامه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را به دست خواهد گرفت، اما حملات ائتلاف بین المللی به نیروهای معمر قذافی نیز بطور جداگانه ادامه خواهد یافت.

او ضمن اعلام توافق حاصله بین ۲۸ کشور عضو ناتو، تاکید کرد که در مقطع فعلی حملات نیروهای ائتلاف بین المللی علیه نیروهای زمینی سرهنگ قذافی و اهداف نظامی دیگر ادامه خواهد یافت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از تصمیم پیمان ناتو استقبال کرده است.

او در واشنگتن اعلام کرد: "ناتو برای هماهنگی این اقدام بین المللی و اطمینان از همکاری موثر تمام کشورهای شرکت کننده از توانایی مناسبی برخوردار است."

خانم کلینتون همچنین از شرکت امارات متحده عربی در اجرای مقررات قطعنامه پرواز ممنوع در لیبی خبر داد.

پیش از این، قطر با اعزام جت های جنگی به آسمان لیبی موافقت کرده بود.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که امارات متحده عربی ۱۲ هواپیمای جنگی برای شرکت در عملیات ممانعت از پرواز هواپیما بر فراز لیبی در اختیار ناتو قرار می دهد.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، پیشتر اعلام کرده بود که عملیات لیبی "به طور کامل" به ناتو منتقل خواهد شد، اما اظهارات دبیرکل ناتو بیانگر این است که این امر تحقق نیافته است.

ترکیه به قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت علیه لیبی رای ممتنع داده بود. ترکیه هرچند در برنامه محاصره دریایی لیبی شرکت کرده است، تفویض فرماندهی عملیات اعمال منطقه پرواز ممنوع به ناتو را رد می کرد. نیروی دریایی آمریکا طی چند روز گذشته در حملات علیه نیروهای حکومت لیبی نقش عمده ای ایفا کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی، جنگنده های فرانسوی روز پنجشنبه برای اولین بار یک هواپیمای نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی را در نزدیکی شهر مصراته، واقع در غرب لیبی، سرنگون کردند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا امیدوار است که انتقال فرماندهی به نیروهای ناتو تا روز شنبه انجام شود.

کاخ سفید روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که طی چند روز آینده این انتقال انجام شود.

دولت باراک اوباما تاکید دارد که نقش آمریکا در جنگ لیبی پر رنگ نباشد.

به باور ناظران، کاخ سفید نمی خواهد که عملیات لیبی حمله دیگر آمریکا به یک کشور مسلمان تعبیر شود.

آمریکا و متحدانش در چارچوب قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت علیه معمر قذافی دست به اقدام نظامی زده اند.

سرهنگ قذافی نیروهای این کشورها را با جنگجویان صلیبی مقایسه کرده و وعده داده که آنها را شکست خواهد داد.

ادامه حملات

دهها موشک نیروهای ائتلاف بین المللی پنجشنبه به پایگاه های نظامی در لیبی اصابت کرد.

هدف از پرتاب این موشک ها جلوگیری از حملات هوایی نیروهای معمر قذافی بود.

به گفته بریتانیا، دیگر تهدیدی به نام نیروی هوایی لیبی وجود ندارد.

ارتش فرانسه نیز گفت هواپیماهای این کشور یک پایگاه هوایی را در ۲۵۰ کیلومتری سواحل جنوبی لیبی بمباران کرده اند. ظاهرا این حادثه ارتباطی با ساقط شدن هواپیمای لیبیایی ندارد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از همه طرف ها در لیبی خواست دست از تخاصم بردارند.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز گفت از میان برداشتن توان نظامی سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، طی چند روز یا چند هفته انجام نخواهد گرفت اما به طور قطع، به چند ماه نخواهد رسید.

آقای ژوپه از سرعت عملیات بمباران لیبی دفاع کرد و گفت هیچکس نمی تواند انتظار داشته باشد که نیروهای سرهنگ قذافی در کمتر از یک هفته متلاشی شوند.

در همین حال، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که دولتش به عمیق تر کردن ارتباطاتش با نیروهای مخالف در لیبی ادامه می دهد.

او از مخالفان آقای قذافی خواست سازمان دهی برای به جریان افتادن فرآیند انتقال قدرت را آغاز کنند.

آقای هیگ گفت دولت بریتانیا با شورای ملی موقت که در شهر بنغازی، دومین شهر لیبی، پایه گذاری شده، در تماس بوده است و محمود جبریل، فرستاده ویژه این شورا، به لندن دعوت شده است.

دولت بریتانیا میزبان کنفرانس بین المللی درباره لیبی است که قرار است سه شنبه آینده برگزار شود.

آقای هیگ همچنین گفت که به عنوان بخشی از برنامه شدیدتر کردن فشارهای دیپلماتیک بر سرهنگ قذافی، اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه صنایع نفتی لیبی را سخت تر کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service