رادیو کارائیب هفتاد و چند ساله، بی بی سی را ترک گفت

حق نشر عکس None
Image caption بخش کارائیب بسیاری از خبرهای داغ روز را، که از جمله تازه ترین این موارد اخبار زمین لرزه فاجعه بار در هائیتی بود، پوشش داد

امروز (جمعه، 25 مارس)، آخرین روزی است که بخش کارائیب در سرویس جهانی بی بی سی برنامه پخش می کند.

بخش کارائیب کار خود را در سال 1939 آغاز کرد و یکی از قدیمی ترین و شاخص ترین تولیدکنندگان خبر و برنامه های رادیویی به زبان انگلیسی در بی بی سی قلمداد می شود.

بخش کارائیب بسیاری از خبرهای داغ روز را، که از جمله تازه ترین این موارد، اخبار زمین لرزه فاجعه بار هائیتی و ناآرامی ها در جامائیکا بود، پوشش داد.

بی بی سی در ماه ژانویه امسال اعلام کرد که به دلیل کاسته شدن از بودجه اش توسط دولت بریتانیا، فعالیت پنج بخش از زبان های خارجی خود را متوقف می کند که بخش کارائیب آخرین آنهاست.

برنامه های رادیویی بخش کارائیب که در این یک هفته آخر پخش شد برنامه های آرشیوی و مصاحبه با مهمانانی از گذشته تا حال بود؛ هر روز هم در پایان پخش برنامه ها، یکی از مجریان رادیو کارائیب در بی بی سی قسمت خداحافظی را اجرا کرده است.

روز جمعه همچنین بخش چینی در سرویس جهانی بی بی سی، برنامه های خود به زبان ماندارین را خاتمه می دهد و بخش زبان آذری (جمهوری آذربایجان)، نیز از امروز پخش برنامه های رادیویی خود را متوقف می کند.

بخش روسی که برنامه های رادیویی خود را از سال 1946 آغاز کرده بود از فردا (شنبه، 26 مارس)، از روی امواج کوتاه و متوسط ناپدید می شود.

بخش روسی این هفته را با پخش برنامه های برجسته تر شصت و پنج سال گذشته سپری کرد و برخی از برنامه های این سرویس به شکل آنلاین و روی آدرس اینترنتی bbcrussian.com به کار خود ادامه خواهد داد.

بی بی سی در دو روز آینده همچنین شاهد توقف پخش برنامه های رادیویی موج کوتاه توسط بخش های اندونزی، قرقیز، نپالی، سواحیلی، اوکراینی و ویتنامی خواهد بود.

پیتر هاروکس، رئیس سرویس جهانی بی بی سی، می گوید در چند روز آینده، سرویس جهانی بی بی سی به پایان یک دوران می رسد.

به گفته پیتر هاروکس این تغییر تاثیری بر ارزش ها و قدرت خبررسانی این موسسه، که بسیاری آن را معتمدترین رسانه در جهان می دانند، نخواهد گذاشت.

مطالب مرتبط