به روز شده:  01:18 گرينويچ - شنبه 26 مارس 2011 - 06 فروردین 1390

خاورمیانه

هزاران معترض در سراسر سوریه تظاهرات کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

هزاران معترض در شهرهای بزرگ و کوچک سوریه راهپیمایی کرده و خواستار آزادی بیشتر در این کشور شده اند.

بر اساس گزارش ها، در شهر درعا واقع در جنوب سوریه، که دست کم سی نفر در یک هفته اعتراضات در آن کشته شده اند، سربازان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده اند.

گفته می شود که در اثر این تیراندازی ها دست کم ۲۰ نفر کشته شده اند.

بنا بر گزارش ها، مردم خشمگین مجسمه حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق سوریه و پدر رئیس جمهوری کنونی این کشور را به آتش کشیده اند.

به خبرنگاران، از جمله گزارشگر بی بی سی اجازه داده نشده که امروز وارد شهر درعا شوند.

نیروهای امنیتی تظاهرات در دمشق را نیز در هم شکسته اند.

در پایان یک هفته ناآرامی و اعتراضات خشونت بار، مخالفان دولت در سوریه خواستار تظاهرات سراسری بعد از اقامه نماز روز جمعه (۲۵ مارس)، شدند.

دولت سوریه پس از وقایع مرگ بار روز چهارشنبه (۲۳ مارس)، در درعا دستور داد افرادی که در ناآرامی ها بازداشت شده اند، آزاد شوند.

قول اصلاحات

دولت سوریه گفته است که درصدد اصلاح سیاسی است که لغو مقررات وضعیت فوق العاده پس از چند دهه از جمله این اصلاحات خواهد بود.

اجرای این مقررات حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس مخالفان می دهد.

بثینه شعبان، از مشاوران ارشد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، روز گذشته (۲۴ مارس)، گفت اصلاح سیاسی دیگر مجاز شدن تاسیس احزاب سیاسی به غیر از حزب حاکم (حزب بعث) خواهد بود.

بثینه شعبان همچنبن گفت حقوق کارکنان دولت افزایش و محدودیت های رسانه ای کاهش خواهد یافت.

خانم شعبان خواسته های معترضان در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه، را عادلانه توصیف کرد و گفت که کمیته ویژه ای برای رسیدگی به آن تشکیل شده است.

مخالفان می گویند که بیش از صد نفر در درعا توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

بثینه شعبان رسانه های بین المللی از جمله سی ان ان و بی بی سی را به اغراق در بازتاب وقایع درعا متهم کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره تحولات اخیر در سوریه شده و گفته است که کسانی که مسئول کشته شدن معترضان هستند باید پاسخگو باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر گفت که از این که دولت سوریه علیه معترضان دست به خشونت زده، آنها را ارعاب و دستگیر کرده، عمیقا نگران است.

نقشه درعا، سوریه

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.