افزایش تنش در یمن؛ تظاهرات بزرگ موافقان و مخالفان

حق نشر عکس Reuters (audio)
Image caption تظاهرکنندگان در صنعا شعار ضد رئیس جمهور سر دادند

در حالی که دهها هزار نفر در دو تظاهرات موافق و مخالف دولت در یمن شرکت داشته اند، نیروهای امنیتی این کشور روز جمعه (25 مارس)، در سطح شهر صنعا، پایتخت، مستقر شدند تا از زد و خورد دو طرف جلوگیری کنند.

مخالفان دولت در سوریه، که خواستار کناره گیری فوری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، از قدرت هستند، میدان اصلی شهر صنعا و خیابان های اطراف آن را اشغال کرده اند.

آقای صالح بیش از سی سال است که قدرت در یمن را در دست دارد.

گزارشگر بی بی سی در یمن می گوید احتمالا تظاهرات روز جمعه بزرگترین گردهمایی است که از آغاز اعتراضات در ماه ژانویه، در یمن مشاهده شده است.

در تحولی دیگر، رئیس جمهوری یمن خطاب به جمعی از هواداران خود گفت که آماده است تا قدرت را منتقل کند اما فقط حاضر است قدرت را به دستانی مطمئن بسپارد.

در جریان اعتراضات امروز، نیروهای امنیتی به سمت آسمان تیراندازی کردند تا هشدار دهند که تظاهرکنندگان از دو جبهه موافق و مخالف با یکدیگر درگیر نشوند.

پس از هفته ها اعتراضات جمعی، بسیاری در یمن و کشورهای غربی بر این باورند که کناره گیری آقای صالح قریب الوقوع است اما این که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد و آیا او به طور مسالمت آمیز کناره گیری خواهد کرد یا نه، هنوز روشن نیست.

جمعه پیش (12 مارس)، بیش از پنجاه نفر در زد و خوردهایی که در جریان تظاهرات ضد دولتی آن روز رخ داد، کشته شدند.

گزارشگر بی بی سی، که به خاطر ملاحظات امنیتی نامش فاش نمی شود، در گزارشی از صنعا، می گوید واحدهای ارتش به رئیس جمهوری پشت کرده اند اما علی عبدالله صالح، گفته اگر این واحدها بازگردند مورد عفو قرار می گیرند.

به گفته گزارشگر بی بی سی بعد از این که رئیس جمهوری اعلام کرد که در انتخابات آتی شرکت نمی کند و مخالفان دولت با این تصمیم وی مخالفت کردند، آقای صالح به واحدهای ارتش متوسل شد که به او پشت کرده اند.

رئیس جمهوری یمن پیوستن واحدهای ارتش را به مخالفان"احمقانه" خوانده بود.

به گفته گزارشگر بی بی سی امتیازات چندانی برای آقای صالح باقی نمانده که به مخالفان ارائه دهد اما قدرت نظامی که هنوز در اختیار اوست، قابل توجه بوده و رئیس جمهور گفته که از بقای خود در این جایگاه محافظت می کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید دولت و مخالفان در سطح شهر ایست- بازرسی برپا کرده اند، خیابان ها پر است از مردان مسلح و ترس از زد و خورد، شدید و ملموس است.

به گفته گزارشگر بی بی سی کشورهای غربی نگرانند اگر یمن به هرج و مرج کشیده شود شبکه القاعده در این کشور برای مقاصد خود از آن بهره برداری کند.

در حالی که مخالفان این جمعه را روز عزیمت خوانده اند یک دانشجو به گزارشگر بی بی سی گفته که توصیف امروز به عنوان روز بلاتکلیفی با مسمی تر است.