آمریکا و سازمان ملل خشونت ها در سوریه را محکوم کردند

درگیری میان طرفداران و مخالفان دولت سوریه در دمشق حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران و مخالفان دولت سوریه روز جمعه در دمشق با هم درگیر شدند

در پی انتشار گزارش های مربوط به آتش گشودن نیروهای سوری به روی معترضان در شهر درعا در روز جمعه (بیست و پنجم مارس، پنجم فروردین)، آمریکا و سازمان ملل متحد اقدام این نیروها را محکوم کرده اند.

آمریکا گفته است سوریه سعی در سرکوب و ارعاب معترضان داشته و بان کی - مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از مقام های سوریه خواسته است که خویشتنداری داشته باشند.

معترضان که خواستار آزادی های بیشتر و اصلاحات سیاسی هستند، می گویند دست کم بیست نفر در شهر درعا در جنوب سوریه کشته شدند. در این شهر، معترضان مجسمه حافظ اسد، رییس جمهوری سابق سوریه و پدر رییس جمهوری کنونی، را آتش زدند.

این گزارش ها هنوز به طور مستقل تایید نشده است.

در شهر دمشق، پایتخت، نیز تظاهراتی اعتراض آمیز برپا شد و چند نفر از معترضان مجروح شدند.

دولت سوریه گفته است که درصدد انجام اصلاحات سیاسی است و لغو مقررات وضعیت فوق العاده پس از چند دهه از جمله این اصلاحات خواهد بود.

اجرای این مقررات حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس مخالفان می دهد.

بثینه شعبان، از مشاوران ارشد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز پنجشنبه (۲۴ مارس)، گفت با این اصلاحات، تاسیس احزاب سیاسی نیز مجاز خواهد شد.

بثینه شعبان همچنبن گفت حقوق کارکنان دولت افزایش خواهد یافت و محدودیت های رسانه ای کم خواهد شد.

خانم شعبان خواسته های معترضان در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه، را عادلانه توصیف کرد و گفت که کمیته ویژه ای برای رسیدگی به آن تشکیل شده است.

دولت سوریه اعلام کرده کسانی را که مظنون به کشتن معترضان در درعا بوده اند، محاکمه خواهد کرد.

مطالب مرتبط