راهپیمایی گسترده مردم آلمان بر ضد انرژی اتمی

آلمان حق نشر عکس Getty
Image caption مخالفت با انرژی اتمی در آلمان پیشینه طولانی دارد

ده ها هزار نفر از مردم آلمان در شهرهای برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن بر علیه کاربرد انرژی هسته ای راهپیمایی کرده اند.

تظاهرات گسترده ضد اتمی مردم آلمان در پی وقوع حادثه هسته ای در ژاپن و آسیب دیدن راکتورهای نیروگاه اتمی فوکوشیما دائیچی در اثر سونامی و زلزله مهیب نه ریشتری پانزده روز پیش برگزار شد.

این راهپیمایی ها همچنین در آستانه انتخابات ایالتی روز یکشنبه در ایالت بادن-وئرتمبرگ برگزار شد. انرژی هسته ای از موضوع های جنجال برانگیز در این انتخابات است.

پلیس در برلین از شرکت ده هزار نفر در راهپیمایی روز شنبه خبر داده است. این رقم دو برابر بیشتر از میزان پیشبینی شده به وسیله برگزارکنندگان راهپیمایی بود.

گفته می شود چهل هزار نفر هم در مونیخ، کلن و هامبورگ راهپیمایی کرده اند.

در پی وقوع زلزله سهمگین در ژاپن، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تعطیلی هفت نیروگاه هسته ای قدیمی در این کشور برای انجام آزمایش های ایمنی خبر داد.

اکثریت پارلمان ایالتی بادن-وئرتمبرگ برای شش دهه در اختیار اتحادیه دموکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل بوده است ولی پیشبینی می شود سبزها و سوسیال دموکرات ها در انتخابات یکشنبه رای بالایی بیاورند.

رناته کوناست، رهبر فراکسیون پارلمانی سبزها گفته است که خانم مرکل باید زودتر اقدام می کرد.

او گفت: "خانم مرکل می دانست که ممکن است هواپیما با یکی از نیروگاه اتمی برخورد کند یا خطای فنی یا انسانی رخ دهد. فوکوشیما چیز تازه ای به دانسته های ما درباره خطرات انرژی اتمی اضافه نکرده است."

آلمان یکی از کشورهای آسیب دیده از فاجعه اتمی چرنوبیل در اوکراین است و مخالفت با انرژی اتمی در این کشور سابقه طولانی دارد.

حدود بیست و سه درصد انرژی الکتریکی این کشور در نیروگاه های اتمی تولید می شود.

مطالب مرتبط