زادگاه معمر قذافی مورد حمله هوایی قرار گرفت

هواپیمای ناتو حق نشر عکس Reuters

نیروهای ائتلاف به شهر سرت، زادگاه معمر قذافی و هدف بعدی نیروهای مخالف او حمله هوایی کرده اند. سخنگوی دولت لیبی گفته است سه غیرنظامی در حمله به این شهر بندری کشته شده اند.

انفجارهای سنگینی نیز شامگاه یکشنبه در طرابلس، پایتخت لیبی، شنیده شد.

علت این انفجارها هنوز روشن نیست، اما تلویزیون دولتی لیبی گفت نیروهای "صلیبی و استعمارگران" این شهرها را بمباران کرده اند.

این حملات در حالی انجام می شود که ناتو فرماندهی کامل عملیات نظامی به لیبی را با هدف اجرای قطعنامه سازمان ملل متحد برای محافظت از غیرنظامیان بر عهده گرفته است.

خبرنگاران خارجی در سرت می گویند همزمان با پرواز هواپیماها بر فراز این شهر صدای انفجارهای سنگینی را شنیده اند.

یک سخنگوی نیروهای مخالف سرهنگ قذافی گفته است که سرت هم اکنون در کنترل آنهاست، اما تاکنون هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است.

ابراهیم موسی، سخنگوی دولت لیبی پیشتر گفت که سه مرد لیبیایی در اثر حمله هوایی به یک اسکله ماهیگیری در سرت کشته شدند.

وی افزود: "هیچ هدف نظامی یا شبه نظامی در این محل وجود نداشت."

مقام های لیبی می گویند طی حدود یک هفته ای که از حملات هوایی به این کشور می گذرد، حدود 100 غیرنظامی کشته شده اند. هیچ منبع مستقلی این رقم را تایید نکرده است.

این حملات هوایی که به منظور محافظت از غیرنظامیان در مناطقی که تحت کنترل سرهنگ قذافی نیست انجام می شود، به مخالفان مسلح او امکان داده از شهر بنغازی به سمت غرب پیشروی کنند.

طی چند روز گذشته، آنها توانسته اند اجدابیه، بن جواد و چند شهر و بندر نفتی دیگر را تحت کنترل خود در آورند.

سرت در نیمه راه بنغازی به طرابلس است. خبرنگاران می گویند روز یکشنبه این شهر مملو از سرباز بود.

فرماندهی ناتو

آندرس فو راسموسن، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز یکشنبه گفت که این سازمان فرماندهی عملیات نظامی علیه لیبی را برعهده گرفته است.

وی گفت که ناتو مسئولیت اجرای "همه ابعاد" قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه لیبی به منظور حمایت و حفاظت از مردم و مناطق غیر نظامی را برعهده گرفته است.

آقای راسموسن افزود: "نه بیشتر، نه کمتر."

توافق بر سر فرماندهی عملیات نظامی علیه لیبی به علت اختلاف نظر بین فرانسه و ترکیه بر سر محدوده حملات هوایی، با کمی تاخیر مواجه شد.

همزمان بر اساس گزارشها، مخالفان حکومت لیبی با پیشروی سریع به سمت مناطق غربی این کشور که در کنترل معمر قذافی است، شهر بن جواد را نیز تصرف کرده اند.

مخالفان می گویند نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در حال عقب نشینی بوده و برای حفظ جانشان پا به فرار گذاشته اند.

پیشتر مخالفان گفته بودند که موفق شده اند با پیشروی به سمت غرب این کشور، بندر نفتی مهم راس لانوف و دو شهر دیگر را به تصرف خود در آورند.

یک فرمانده مخالفان به بی بی سی گفته است بندر راس لانوف در کنترل کامل مخالفان قرار دارد و نیروهای تحت امر او اکنون در حال جستجوی شهر برای یافتن نیروهای وفادار به معمر قذافی هستند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی نیز که برای پوشش خبری رویدادهای لیبی در کنار نیروهای مخالف سرهنگ قذافی به سر می برد می گوید همزمان با پیشروی مخالفان، نیروهای وفادار به معمر قذافی به سرعت در حال عقب نشینی هستند.

خبرنگار بی بی سی می گوید شهر بریقه نیز پس از عقب نشینی نیروهای سرهنگ قذافی، به آسانی به کنترل مخالفان درآمد.

معترضان که پیش تر توانسته بودند شهر های عقیله و اجدابیا را نیز از ارتش لیبی باز پس بگیرند، همچنین اعلام کرده اند می توانند در کمتر از یک هفته صادرات نفت از مناطق تحت کنترل خود را آغاز کنند.

علی طرحونی از سخنگویان نیروهای مخالف معمر قذافی گفته است که چاه های نفت در مناطق تحت کنترل مخالفان هم اکنون قادر به تولید روزانه 100 هزار بشکه نفت خام می باشند.

اقای طرحونی گفته قطر برای ارائه نفت خام تولید شده از این چاه ها به بازار اعلام آمادگی کرده است.