نیروهای مخالف مدعی 'تصرف زادگاه معمر قذافی' شدند

نیروهای مخالف در مسیر سرت حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان در صورت تصرف سرت آخرین مانع عمده بر سر پیشروی به سوی پایتخت را برداشته اند

مخالفان حکومت لیبی از تصرف زادگاه معمر قذافی، رهبر این کشور، خبر داده اند اما این ادعا از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

بامداد دوشنبه، 8 فروردین (28 مارس)، به نقل از منابع مخالف حکومت لیبی گزارش شد که نیروهای مخالف سرهنگ قذافی توانسته اند شهر سرت، زادگاه او را که از آن به عنوان یکی از پایگاه های نظامی عمده طرفداران رژیم نام برده می شد به تصرف خود در آورند.

سخنگوی نیروهای مخالف در شهر بنغازی، مرکز مخالفان حکومت، گفته است که شهرسرت سقوط کرده و نیروهای دولتی این شهر را تخلیه و از آن عقب نشینی کرده اند.

این گزارش ها هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده و برخی گزارش ها از داخل سرت حاکی از آن است که نیروهای دولتی هنوز هم کنترل این شهر را در دست دارند.

به گفته برخی منابع خبری، به نظر می رسد که نیروهای دولتی در حدود یکصد کیلومتری شرق سرت موضع گرفته اند تا از پیشروی مخالفان به سوی این شهر جلوگیری کنند اما این گزارش ها نیز تایید نشده است.

با توجه به اطلاعات حاکی از تمرکز واحدهای زبده و مراکز مهم تدارکات نظامی و حضور گسترده افراد قبیله معمر قذافی در سرت، از این شهر به عنوان یکی از موانع اصلی در مسیر پیشروی مخالفان به سوی ترابلس، پایتخت، یاد می شود.

همچنین، گفته شده است که برخلاف شهرهای دیگری که تا کنون به تصرف مخالفان در آمده، بسیاری از ساکنان سرت از حکومت سرهنگ قذافی حمایت می کنند.

به همین دلیل، عقب نشینی نیروهای دولتی از این شهر یک تحول مهم نظامی و سیاسی محسوب می شود اما در عین حال، نحوه اداره و حفظ امنیت آن توسط نیروهای مخالف می تواند دشوار باشد.

اوایل روز دوشنبه، گزارش شد که برخی نقاط شهر سرت هدف حمله هوایی نیروهای ائتلاف قرار گرفته و صدای انفجارهایی از داخل شهر به گوش رسیده است.

در مورد ماهیت و هدف های این حملات گزارشی انتشار نیافته اما احتمال می رود که پایگاه های عملیاتی و تدارکاتی نیروهای دولتی هدف این عملیات بوده باشد.

تصرف شهرهای مسیر

روز گذشته، نیروهای مخالف ازسقوط شهرها و شهرک های واقع در مسیر پیشروی به سوی سرت خبر دادند که پس از عملیات هوایی ائتلاف علیه تجهیزات سنگین نیروهای دولتی، به تصرف مخالفان در آمدند.

به گفته گزارشگران، نیروهای دولتی در اکثر این شهرها مقاومت چندانی از خود نشان ندادند و به سرعت مواضع خود را تخلیه کرده و دست به عقب نشینی زدند.

حق نشر عکس AP
Image caption شهرهای مسیر بنغازی به سرت یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای مخالف درآمده است

به همین دلیل، این احتمال مطرح شده بود که ممکن است این نیروها به منظور مقاومت در برابر پیشروی مخالفان به سوی پایتخت، در شهر سرت متمرکز شده باشند.

شهر سرت با حدود یکصد و سی هزار جمعیت از جمله شهرهای بزرگ لیبی محسوب می شود.

اوایل ماه مارس، نیروهای مخالف در صدد بودند با تصرف شهر بن جواد، به سوی سرت پیشروی کنند اما با حملات متقابل نفرات دولتی، ناچار شدند تا بنغازی عقب نشینی کنند.

در خبری دیگر در مورد لیبی، موسی ابراهیم، سخنگوی دولت این کشور، نیروهای ناتو را به تخطی از محتوای قطعنامه 1973 شورای امنیت در مورد لیبی متهم کرده است.

آقای ابراهیم گفته است که این قطعنامه خواستار حفاظت از غیرنظامیان در برابر حملات نظامی شده بود و ادامه عملیات هوایی ناتو در حمله به هدف های نظامی در لیبی موجه نیست.

به گفته سخنگوی دولت لیبی، عملیات نیروهای بین المللی نشان می دهد که آنان طرحی را برای "به زانو در آوردن لیبی" دنبال می کنند و این عملیات ارتباطی به حفاظت از غیرنظامیان ندارد.

سازمان اتلانتیک شمالی - ناتو - موافقت کرده است هدایت عملیات بین المللی در لیبی را برعهده بگیرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط