نیروهای معمر قذافی مخالفان را عقب راندند

حق نشر عکس none
Image caption مخالفان مسلح دولت لیبی مجبور به عقب نشینی شده اند

نیروهای سرهنگ معمر قذافی برشدت حملات خود به مخالفان مسلح دولت افزوده اند و آن ها را وادار به عقب نشینی به شهر بن جواد کرده اند .

نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی در چند روز اخیر در پیشروی خود از بنغازی به سمت غرب به پیشرفت های سریعی دست پیدا کرده بودند .

حملات هوایی نیروهای ائتلاف کمک زیادی به نیروهای مخالف معمر قذافی کرد و آن ها موفق به تصرف بسیاری از شهر های ساحلی و تاسیسات نفتی، از جمله شهرهای راس لانوف، بریقه، و بن جواد شدند .

اما نیروهای وفادار به معمر قذافی، امروز سه شنبه نهم فروردین (29 مارس)، با استفاده از سلاح های سنگین نیروهای مخالف را هدف حملات شدیدی قرار داده و مانع از پیشروی آن ها به سوی شهر سرت شدند .

مخالفان می گویند که در اثر این حملات مجبور به عقب نشینی از شهر نفلیه واقع در 120 کیلومتری سرت، زادگاه معمرقذافی، به سمت شهر ساحلی بن جواد شدند .

نیروهای دولت لیبی که در غرب بن جواد مستقر شده بودند با آتش توپخانه نیروهای مسلح مخالف دولت را هدف حملات شدید قرار دادند .

پیش از این دریادار دوم بیل کورتنی یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای مخالف از سازماندهی خوبی برخوردار نیستند و ممکن است پیروزهای آن ها ادامه نداشته باشد .

خطری که شهر مصراته را تهدید می کند

در تحولی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های نیروی دریایی آمریکا از حمله ناوگان ششم این کشور به سه کشتی لیبیایی خبر داده است.

بنا بر این گزارش، چند کشتی تجاری در بندر مصراته مورد حمله کشتی های دولت لیبی قرار گرفته بودند که این امر منجر به دخالت ناوگان ششم آمریکا شد .

به گفته رهبران نیروهای مخالف در شهر بنغازی طی نه روز گذشته دست کم 124 نفر در مصراته کشته شده اند .

یکی از سخنگویان نیروهای مخالف به خبرگزاری فرانسه گفت که مصراته در معرض خطر قرار دارد .

این سخنگو از پیشروی نیروهای معمر قذافی به سمت مصراته خبرداد که بدون استثنا این شهر را هدف آتش توپخانه قرار می دهند .

مطالب مرتبط