تلاش برای تصرف شهر سرت هم چنان ادامه دارد

حق نشر عکس BBC World Service

نیروهای مسلح مخالف دولت لیبی که به سمت شهر سرت زادگاه معمر قذافی در حال پیشروی بودند با مقاومت و حمله نیروهای هوادار سرهنگ قذافی روبرو شده اند.

پیشتر گفته می شد که شهر سرت به تصرف نیروهای مخالف درآمده است گرچه از جانب هیج منبع مستقلی این گزارش مورد تایید قرار نگرفته بود.

نیروهای مخالفان حکومت پس از تصرف شهر بن جواد ضمن پیشروی خود، هدف حمله غافلگیرکننده نیروهای معمر قذافی قرار گرفته و مجبور به عقب نشینی شدند.

پیشتر صدای انفجار از شهر سرت همزمان با پرواز جنگنده های نیروهای بین المللی ائتلاف برفراز این شهر به گوش رسیده بود.

سرت زادگاه سرهنگ معمر قذافی و آخرین شهر مهم تحت کنترل نیروهای او در خارج از منطقه غربی لیبی به شمار می رود. بسیاری از دستگاه های اجرایی دولت در این شهر که در فاصله 450 کیلومتری شرق پایتخت است، قرار دارد.

لیبی بعد از قذافی

رهبران فرانسه و بریتانیا ازمردم لیبی خواسته اند که خود را برای دوران جدیدی که بعد از معمر قذافی در این کشور آغاز خواهد شد آماده کنند.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در یک بیانیه مشترک گفته اند که معمر قذافی باید فورا کنار برود.

رهبران فرانسه وبریتانیا در این بیانیه هم چنین از هوادارن معمر قذافی خواسته اند که قبل از آن که دیر شود از حمایت او دست بردارند.

در بیانیه مشترک نیکلا سارکوزی و دیوید کامرون همچنین به تشکیل اجلاسی در روز سه شنبه بیست و نهم ماه مارس (نهم فروردین) اشاره کرده اند.

به گفته رهبران فرانسه و بریتانیا هدف از این اجلاس جلب حمایت جامعه بین المللی از مردم لیبی است تا دوران جدیدی که بعد از قذافی در کشورشان آغاز می شود بتوانند آزادانه در مورد آینده خود تصمیم بگیرند .

پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که بعضی از حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی علیه نیروهای معمر قذافی از حد و مرز حفاظت از شهر وندان غیرنظامی گذشته است و دخالت در یک جنگ داخلی به شمار می آید.

مطالب مرتبط