کشف آب آلوده به مواد رادیواکتیو در نزدیکی نیروگاه فوکوشیما

نیروگاه فوکوشیما حق نشر عکس Reuters
Image caption برای اولین بار آب آلوده به میزان بالای مواد رادیواکتیو در نزدیکی نیروگاه یوکوشیما کشف شده است

مقامات ژاپن می گویند که برای اولین بار آب آلوده به میزان بالای مواد رادیو اکتیو در نزدیکی یکی از ساختمان های نیروگاه فوکوشیما در شمال غربی این کشور، کشف شده است.

نیروگاه فوکوشیما براثر زلزله و سونامی که حدود سه هفته پیش ژاپن را لرزاند، آسیب دیده است.

کشف آب آلوده به مواد رادیو اکتیو در تونلی که به راکتور شماره 2 متصل است، موجب افزایش نگرانی ها از بابت نشت مواد رادیواکتیو از داخل ساختمان به بیرون و وارد شدن آن به محیط زیست شده است.

پیشتر، دولت ژاپن از تپکو، اپراتور نیروگاه فوکوشیما، به دلیل اشتباهی که در اعلام میزان آلودگی آب نیروگاه مرتکب شده بود، شدیدا انتقاد کرده بود.

مقامات می گویند نگرانی شدیدی که از بابت پیدا شدن مواد رادیواکتیو در داخل راکتور شماره 2 به وجود آمده بود، ناشی از ذوب شدن بخشی از میله های سوخت بود.

خبرنگار بی بی سی در توکیو می گوید که کشف آب رادیواکتیو در بیرون ساختمان راکتور، تحول نگران کننده ای است.

تا کنون آب های آلوده به میزان بالای مواد رادیو اکتیو، فقط در داخل ساختمان های راکتورها پیدا شده بود.

با این وجود، تپکو می گوید که هنوز آب آلوده به دریا نرسیده است.

همزمان با کشف این آب رادیو اکتیو ، یکی از اعضای بلند پایه کابینه ژاپن، گفته است که اولویت در حال حاضر جلوگیری از نشت آب آلوده به داخل دریا و یا زمین است.

تصحیح رقم مربوط به آلودگی

یوکیو ادانو، سخمگوی دولت ژاپن این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که تپکو، اپراتور فوکوشیما، گفت میزان مواد رادیواکتیو در راکتور شماره 2، ده میلیون برابر بیشتر از حد معمول است.

تپکو بعدا این رقم را تصحیح کرد و گفت که میزان آلودگی به این حد نیست.

به دنبال اعلام میزان آلودگی بسیار زیاد آب راکتور شماره ۲ نیروگاه اتمی فوکوشیما، کارگرانی که در تلاش بودند از ذوب شدن میله های سوخت در این رآکتور جلوگیری کنند، مجبور به تخلیه این رآکتور شده بودند.

پیشتر آژانس اتمی ژاپن اعلام کرده بود که ید رادیواکتیو موجود در آب دریای نزدیک به این نیروگاه تا ۱۸۵۰ برابر حد معمول رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز هشدار داده است که احتمالا این بحران تا ماه ها ادامه خواهد داشت.

در پی سونامی و زلزله شدیدی که کمتر از سه هفته پیش ژاپن را لرزاند و موجب آسیب دیدن نیروگاه اتمی فوکوشیما در این کشور شد، تششعات رادیواکتیو از یکی از رآکتورهای شش گانه این نیروگاه به یک بحران بزرگ در ژاپن تبدیل شد. هنوز منبع اصلی نشت مواد رادیواکتیو دقیقا مشخص نشده است.

از شرکت برق توکیو، تپکو، که این نیروگاه را در اختیار دارد، به دلیل عدم شفافیت و قصور در ارائه اطلاع رسانی به موقع به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

مطالب مرتبط