کنفرانس لندن برای بررسی اوضاع لیبی تشکیل می شود

مخالفان مسلح قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات نیروهای ائتلاف به پیشروی مخالفان مسلح سرهنگ قذافی کمک کرده است

در حالیکه عملیات نظامی در لیبی برای اجرای قطعنامه پرواز ممنوع شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه دارد، اعضای جامعه جهانی روز سه شنبه کنفرانسی در لندن برای بررسی گام های بعدی برای مقابله با معمر قذافی تشکیل می دهند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، ابراز امیدواری کرده است این نشست که با حضور 40 هیات برگزار می شود "حداکثر اتحاد سیاسی و دیپلماتیک" را دارا باشد.

بریتانیا و فرانسه در بیانیه ای از حامیان سرهنگ قذافی خواسته اند "پیش از آنکه دیر شود" از او جدا شوند.

رهبران این دو کشور تاکید کرده اند که رژیم او مشروعیت خود را بطور کامل از دست داده است.

در این کنفرانس اعضای ائتلاف نظامی علیه لیبی، سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب شرکت خواهند کرد.

امید آن می رود که حضور کشورهای عرب قطر، عراق، اردن، مراکش، لبنان، تونس و امارات متحده عربی نیز موجب تقویت نیروهای ائتلاف شود.

این کنفرانس همچنین کمک های بشردوستانه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

جاناتان مارکوس خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید شرکت کنندگان کنفرانس لندن قصد دارند که به سمت اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به وضعیت کنونی در لیبی، حرکت کنند.

به گفته او از جمله موضوعات مورد بحث حمایت بین المللی بیشتر برای فراهم کردن شرایطی است که در چارچوب آن، مردم لیبی بتوانند در باره آینده خود تصمیم بگیرند.

آقای کامرون و نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در بیانیه مشترک روز دوشنبه خود اظهار داشتند این کنفرانس جامعه جهانی را برای کمک به گذار لیبی از دیکتاتوری گرد هم خواهد آورد.

این بیانیه تاکید کرد آقای قذافی باید "بسرعت برود."

بیانیه رهبران فرانسه و بریتانیا افزود: "ما از همه طرفدارانش می خواهیم که پیش از آنکه دیر شود از او جدا شوند. ما از همه مردم لیبی که باور دارند قذافی لیبی را به فاجعه ای می کشاند می خواهیم اکنون ابتکار عمل را برای سازماندهی روند گذار بدست گیرند."

آقای سارکوزی گفت که او و آقای کامرون کنفرانسی ویدئویی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان داشته اند.

ناتو روز یکشنبه اعلام کرد که رهبری عملیات ائتلاف را برای حمایت از غیرنظامیان لیبی در مقابل حملات نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی بر عهده می گیرد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می گوید هدف از اعمال منطقه پرواز ممنوع کمک به نیروهای مخالف حکومت لیبی نیست.

این در حالیست که حملات هوایی نیروهای ائتلاف پیشروی طرفداران سرهنگ قذافی را متوقف کرده است. اما مخالفان مسلح او تاکنون نتوانسته اند شهر مهم سرت را که زادگاه آقای قذافی است به تصرف خود در آورند.

باراک اوباما نیز روز دوشنبه از دخالت نظامی آمریکا در لیبی قویا دفاع کرده و گفته است که اگر از قتل عام غیرنظامیان توسط معمر قذافی جلوگیری نمی شد لکه ننگی بر وجدان جهانی می نشست.

آقای اوباما به مردم آمریکا اطمینان داد که این عملیات محدودی خواهد بود و افزود تلاش برای سرنگون کردن سرهنگ قذافی اشتباه و پر هزینه است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط