اوباما از دخالت نظامی در لیبی قویا دفاع کرد

باراک اوباما حق نشر عکس bbc
Image caption آقای اوباما گفت انتقال رهبری عملیات لیبی هزینه های جانی و مالی ارتش آمریکا را کاهش می دهد

باراک اوباما از دخالت نظامی آمریکا در لیبی قویا دفاع کرده و گفته است که اگر از قتل عام غیرنظامیان توسط معمر قذافی جلوگیری نمی شد لکه ننگی بر وجدان جهانی می نشست.

آقای اوباما به مردم آمریکا اطمینان داد که این عملیات محدودی خواهد بود و افزود تلاش برای سرنگون کردن سرهنگ قذافی، رهبر لیبی اشتباه و پر هزینه است.

او تاکید کرد که رهبری مرحله اولیه عملیات هوایی علیه لیبی که بر عهده آمریکا بوده به ناتو واگذار می شود.

رئیس جمهور آمریکا که دوشنبه شب در دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن صحبت می کرد گفت: "امشب من می توانم بگویم که ما پیشروی مرگبار قذافی را متوقف کرده ایم."

اما او گفت که رهبری اجرای عملیات پرواز ممنوع بر فراز لیبی برای محافظت از غیرنظامیان به "متحدان و شرکای" آمریکا منتقل می شود.

وی افزود: "از آنجا که این انتقال به ائتلاف وسیعتر ناتو صورت می گیرد، هزینه و خطر آن برای ارتش ما و مالیات دهندگان آمریکایی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد."

آقای اوباما گفت "خشونت در مقیاسی وحشتناک" در انتظار لیبی بود، اما قطعنامه شورای امنیت، ائتلاف وسیع جهانی، حمایت کشورهای عرب و درخواست مردم لیبی شرایط را برای توقف این خشونت ها فراهم کرد.

او افزود تردیدی نیست که لیبی بدون معمر قذافی کشور بهتری خواهد بود، اما گسترش عملیات نظامی برای "تغییر رژیم اشتباه خواهد بود."

پیش از آن، رئیس جمهور آمریکا با نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا درباره اوضاع لیبی صحبت کرد.

بر اساس بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، در این کنفرانس ویدئویی توافق شد که رهبری لیبی "مشروعیت خود را از دست داده است" و باید "فضای سیاسی لازم برای مردم لیبی فراهم شود تا بتوانند آینده خود را تعیین کنند."

باراک اوباما نخستین سخنرانی خود درباره کشمکش ها در لیبی را در حالی ایراد کرد که 47 درصد از مردم آمریکا معتقدند عملیات نظامی علیه لیبی اقدام درستی است، 36 درصد با آن مخالف هستند و 17 درصد نمی دانند.

آقای اوباما کوشش کرد به مخاطبان آمریکایی خود اطمینان خاطر دهد که این کشور هدف محدودی را در این عملیات دنبال می کند و او نیز نگران هزینه های جانی و مالی یک جنگ دیگر در خاورمیانه و شمال آفریقا است.

برخی از محافظه کاران او را متهم کرده اند که ضعیف عمل کرده و باید زودتر دست به اقدام نظامی می زد و اکنون نیز باید عملیات نظامی را تا سرنگونی سرهنگ قذافی ادامه دهد.

از سوی دیگر، گروه های دیگری از او انتقاد کرده اند که در حالیکه آمریکا درگیر دو جنگ دیگر در افغانستان و عراق است، جبهه دیگری در کشور اسلامی سومی گشوده است.

مطالب مرتبط