فرمانده آمریکایی می گوید پیشروی مخالفان در لیبی شکننده است

ژنرال کارتر هم حق نشر عکس none
Image caption این فرمانده آمریکایی گفت حکومت لیبی برتری زیادی بر مخالفان دارد

یک فرمانده ارتش آمریکا هشدار داده است که پیشروی مخالفان مسلح در لیبی می تواند شکننده باشد و به سرعت معکوس شود.

او درحالی چنین اظهار نظر می کند که جنگنده های نیروهای ائتلاف بین المللی مواضع نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در شهر حساس سرت را بمباران کرده اند که زمینه را برای پیشروی نیروهای مخالف به سوی این شهر فراهم آورده است.

سرت زادگاه سرهنگ معمر قذافی است و آخرین شهر مهم تحت کنترل نیروهای او در خارج از منطقه غربی لیبی به شمار می رود. بسیاری از دستگاه های اجرایی دولت در این شهر که در فاصله 450 کیلومتری شرق پایتخت است، قرار دارد.

ژنرال "کارتر هم" به روزنامه نیویورک تایمز گفت که پیشروی سریع نیروهای مسلح مخالف بدون ادامه پشتیبانی هوایی می تواند به سرعت معکوس شود.

او گفت: "رژیم (لیبی) هنوز از نظر نظامی برتری گسترده ای بر مخالفان دارد. رژیم این توانایی را دارد که به سرعت آنها را عقب براند. توان نیروی هوایی ائتلاف مانع اصلی در سر راه دولت برای این کار بوده است."

ژنرال کارتر از فرماندهان آمریکایی در عملیات ائتلافی برای اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی است.

مقام های آمریکایی امیدوارند که حملات ائتلافی باعث تفرقه در نیروهای دولتی لیبی و سقوط سرهنگ قذافی شود.

نیروهای مخالف از سازماندهی و تجهیزات خوبی برخوردار نیستند و در صورت عدم حملات هوایی از سوی نیروهای ائتلافی می توانستند در وضعیت بسیار بدی قرار داشته باشند.

این حملات هوایی در چارچوب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در اعمال منطقه پرواز ممنوع و حفاظت از غیرنظامیان لیبی صورت می گیرد.

توجیه حقوقی حمله خارجی به نیروهای نظامی لیبی در اطراف سرت که پایگاه سنتی سرهنگ قذافی است می تواند دشوار باشد به خصوص از این جهت که به نظر نمی رسد غیرنظامیان در این شهر در معرض خطر باشند.

این انتقادی است که دولت لیبی نیز مطرح کرده است.

معاون وزیر خارجه لیبی روز دوشنبه در طرابلس گفت که هدف نیروهای ائتلافی اکنون نه حفاظت از غیرنظامیان بلکه نبرد مستقیم با دولت لیبی است.

او این نیروها را متهم به سوق دادن لیبی به سوی جنگ داخلی کرد.

مطالب مرتبط