نیروهای قذافی مخالفان را ده ها کیلومتر عقب راندند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای وفادار به معمر قذافی با استفاده از سلاح های سنگین نیروهای مخالف را هدف حملات شدیدی قرار داده اند

نیروهای معمر قذافی بر شدت حملات خود به مخالفان مسلح دولت افزوده و آن ها را وادار به دهها کیلومتر عقب نشینی از مناطقی کرده اند که طی چند روز گذشته تصرف کرده بودند.

نیک اسپرینگیت، خبرنگار بی بی سی می گوید مخالفان سرهنگ قذافی شهر بن جواد را از دست داده و بیشتر آنها حتی از شهر راس لانوف نیز عقب تر رفته اند.

مصراته که در نزدیکی طرابلس است نیز مورد حملات سنگینی قرار گرفته و انفجارهایی در پایتخت گزارش شده است.

در همین حال کنفرانسی در لندن برای بررسی آینده لیبی برگزار شده است.

نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی در چند روز اخیر با پیشروی خود از بنغازی به سمت غرب به پیشرفت های سریعی دست پیدا کرده بودند.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف کمک زیادی به نیروهای مخالف معمر قذافی کرد و آن ها موفق به تصرف بسیاری از شهر های ساحلی و تاسیسات نفتی، از جمله شهرهای راس لانوف، بریقه و بن جواد شدند.

اما خبرنگار ما می گوید که روز سه شنبه وضعیت به شدت تغییر پیدا کرد و نیروهای وفادار به معمر قذافی با استفاده از سلاح های سنگین نیروهای مخالف را هدف حملات شدیدی قرار داده و مانع از پیشروی آن ها به سوی شهر سرت شدند.

نیروهای دولت لیبی که در غرب بن جواد مستقر شده بودند با آتش توپخانه نیروهای مسلح مخالف دولت را هدف حملات شدید قرار دادند.

پیش از این دریادار دوم بیل کورتنی یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای مخالف از سازماندهی خوبی برخوردار نیستند و ممکن است پیروزیهای آن ها ادامه نداشته باشد.

خبرنگار ما می گوید بیشتر نیروهای مسلح مخالف حکومت لیبی از شهر راس لانوف خارج شده اند و این نشان می دهد آنها از اسلحه، سازماندهی و پشتیبانی کافی برخوردار نبودند.

"مسئولیت مردم لیبی"

مخالفان سرهنگ قذافی در حالی مجبور به عقب نشینی شده اند که سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و چند هیات سیاسی دیگر در لندن برای بررسی گام های بعدی در لیبی جمع شدند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در افتتاحیه این نشست گفت شرکت کنندگان می خواهند "در لحظاتی که مردم لیبی نیاز به کمک دارند به آنها یاری رسانند" تا از "آینده ای عاری از خشونت و ظلم" برخوردار شوند.

او گفت شرکت کنندگان باید بر تعهد خود به قطعنامه سازمان ملل متحد درباره لیبی و انتقال سریع کمک های بشردوستانه به این کشور تاکید کنند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز گفت که گذار لیبی به دمکراسی نیاز به "زمان و حمایت همه ما" دارد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفت که عملیات نظامی تا پذیرش مفاد قطعنامه شورای امنیت توسط سرهنگ قذافی ادامه می یابد.

هیات های سیاسی در این کنفرانس:

  • گفتند که متحد هستند به لیبی اجازه ندهند شهروندان خود را تهدید کند
  • همصدا شدند که سرهنگ قذافی و رژیمش "مشروعیت خود را بطور کامل از دست داده و باید پاسخگوی اعمالشان باشند"
  • نسبت به آوارگی 80 هزار نفر در داخل لیبی ابراز نگرانی کردند
  • توافق کردند که گروهی را تحت ریاست قطر برای هماهنگی حمایت از لیبی تشکیل دهند

شورای ملی انتقالی که توسط مخالفان لیبی تشکیل شده به این کنفرانس دعوت نشد، اما محمود جبریل فرستاده آن در حاشیه کنفرانس گفتگوهایی با هیات های شرکت کننده انجام داد.

محمود شمام، سخنگوی این شورا از کمک های بین المللی تقدیر کرد، اما گفت که "آزادی لیبی مسئولیت مردم لیبی است."

شورای ملی انتقالی خواسته است کشورهای دیگر نیز همچون قطر و فرانسه آن را بعنوان دولت موقت لیبی به رسمیت بشناسند.

خانم کلینتون گفت که تصمیمی برای تسلیح مخالفان سرهنگ قذافی گرفته نشده است، اما مطابق قطعنامه شورای امنیت می توان به آنها اسلحه داد.

مطالب مرتبط