اوباما: ارسال سلاح به مخالفان قذافی منتفی نیست

مخالفان مسلح حکومت لیبی حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان مسلح حکومت لیبی طی چند روز گذشته مجبور به عقب نشینی شده اند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است کمک نظامی به مخالفان حکومت لیبی که بدنبال سرنگونی سرهنگ معمر قذافی هستند، منتفی نیست.

او در مصاحبه ای گفت سرهنگ قذافی به شدت تضعیف شده و نهایتا کناره گیری خواهد کرد.

نیروهای معمر قذافی بر شدت حملات خود به مخالفان مسلح دولت افزوده و آن ها را وادار به دهها کیلومتر عقب نشینی از مناطقی کرده اند که بدنبال حملات هوایی نیروهای ائتلاف تصرف کرده بودند.

مخالفان سرهنگ قذافی شهر بن جواد را از دست داده و بیشتر آنها حتی از شهر راس لانوف نیز عقب تر رفته اند.

در همین حال کنفرانسی در لندن برای بررسی آینده لیبی برگزار شده است.

حداقل چند هزار نفر طی ناآرامی هایی که از شش هفته گذشته در لیبی آغاز شد، کشته و زخمی شده اند. مخالفان حکومت بخش عمده ای از شرق کشور را تصرف کرده و طرفداران سرهنگ قذافی نیز طرابلس، پایتخت، و سایر شهرهای غربی را در کنترل خود دارند.

آقای اوباما که با رسانه های آمریکایی سخن می گفت اظهار داشت: "اگر می خواستیم به لیبی اسلحه بفرستیم، می توانستیم."

وی افزود: "ما در این مرحله همه گزینه های خود را بررسی می کنیم."

او درباره آینده رهبر لیبی گفت: "ما شاهدیم که حلقه اطراف قذافی متوجه است که طناب دور گردن او تنگ تر می شود و روزهای آنها به شماره افتاده و باید به فکر قدم های بعدی خود باشند."

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس لندن گفت که پاریس و شرکایش آماده بررسی انتقال سلاح به مخالفان قذافی هستند، اما نیاز به قطعنامه جدید شورای امنیت دارند.

او گفت: "به یاد داشته باشید که قطعنامه 1973 شامل این نمی شود ... و در حال حاضر فرانسه به اجرای دقیق این قطعنامه ها توافق کرده است."

اما هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس گفت که قطعنامه 1973 ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی را "تصحیح و لغو" کرده است.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف کمک زیادی به نیروهای مخالف معمر قذافی کرده بود و آن ها موفق به تصرف بسیاری از شهر های ساحلی و تاسیسات نفتی، از جمله شهرهای راس لانوف، بریقه و بن جواد شدند.

اما نیک اسپرینگیت خبرنگار بی بی سی می گوید که روز سه شنبه وضعیت به شدت تغییر پیدا کرد و نیروهای وفادار به معمر قذافی با استفاده از سلاح های سنگین نیروهای مخالف را هدف حملات شدیدی قرار داده و مانع از پیشروی آن ها به سوی شهر سرت، زادگاه رهبر لیبی شدند.

وی می افزاید این نشان می دهد نیروهای مخالف از اسلحه، سازماندهی و پشتیبانی کافی برخوردار نبودند.

مطالب مرتبط