به روز شده:  14:01 گرينويچ - چهارشنبه 30 مارس 2011 - 10 فروردین 1390

مخالفت روسیه با مجهز کردن نیروهای مخالف در لیبی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پپخش با میدیا پلیر دیگر

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است نیروهای بین المللی که در لیبی دست به عملیات نظامی زده اند حق ندارند به نیروهای مخالف مسلح، تسلیحات بدهند.

آقای لاوروف در واکنش به اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، که مسلح کردن نیروهای مخالف در لیبی را موضوعی قابل بررسی دانسته، گفت این حرکت خارج از قطعنامه شورای امنیت است.

آقای لاوروف گفت روسیه با موضع ناتو در این مورد موافق است که عملیات بین المللی با این هدف انجام گرفته که از مردم لیبی محافظت شود نه این که آنها را مسلح کند.

روز سه شنبه (29 مارس)، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، و به طور جداگانه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفتند قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که عملیات نظامی بین المللی در لیبی را مجاز دانسته، می تواند همچنین اجازه دهد که به نیروهای مخالف سلاح داده شود.

روز چهارشنبه (30 مارس)، آقای هیگ گفت که دولت بریتانیا دستور اخراج پنج دیپلمات لیبی، شامل یک هیئت ارتشی مستقر در لندن، را صادر کرده است.

مقامات گفتند این افراد در آزار گروه های مخالف معمر قذافی در بریتانیا دست داشته اند.

در همین حال، پس از آن که نیروهای سرهنگ قذافی موفق شدند بسیاری از شهرهای ساحلی، از جمله بندر راس لانوف را تصرف کنند، نیروهای مخالف مسلح در مواجهه با پیشروی آنها، به عقب نشینی ادامه داده اند.

به دنبال گریختن از تعداد زیادی از شهرهای ساحلی در بیست و چهار ساعت گذشته، صدها جنگجوی مخالف دولت، از شهر بریقه نیز فرار کرده اند.

گزارشگر بی بی سی در گزارشی از بریقه می گوید نیروهای آقای قذافی دست بالاتر را دارند و به نظر می رسد که نیروهای مخالف مسلح اراده برای جنگیدن را از دست داده اند.

عقب نشینی نیروهای مخالف مسلح از بن جواد

پیشتر گزارشگر بی بی سی در شهر اجدابیه گفت که نیروهای مخالف مسلح تلاش داشته اند خط مقدم جبهه خود را حفظ کنند و دیده که به این شهر تجهیزات بیشتر، شامل چهار سیستم پرتاب کننده راکت های کاتیوشا، ارسال کنند.

برخی گزارش ها به نقل از نیروهای مخالف مسلح در لیبی حکایت از آن دارد که آنها هنوز هم در فاصله شهرهای بن جواد و راس لانوف با نیروهای طرفدار آقای قذافی در نبردند.

گزارش ها از شهر مصراته، در غرب لیبی، حاکی است که حملات شدید علیه نیروهای مخالف مسلح ادامه دارد.

فرانسه و ایالات متحده می گویند به شهر بنغازی، که در تسلط نیروهای مخالف مسلح است، نماینده اعزام می کنند تا با دولت موقت گفتگو کند.

بن براون، گزارشگر بی بی سی می گوید نه تنها نیروهای مخالف مسلح نتوانسته اند به طرف سیرت و نهایتا طرابلس پیشروی کنند بلکه اکنون توسط نیروهای معمر قذافی به عقب رانده شده و برخی از قلمروهایی را که گرفته بودند، از دست داده اند.

شب گذشته نیروهای مخالف مسلح کنترل شهر بن جواد را از دست دادند و با دستپاچگی و آشفتگی، از راس لانوف، که پالایشگاه مهم نفتی دارد، عقب نشینی کردند.

اکنون مردم اجدابیه، که نیروهای مخالف روز شنبه (26 مارس)، آن را دوباره تصرف کردند، به طور فزاینده ای بیمناک هستند که سربازان رهبر لیبی ممکن است به آنها حمله کنند.

نیروی تسیحاتی آنها در کل ضعیف تر از سربازان سرهنگ قذافی است.

به گفته گزارشگر بی بی سی اگر همانطور که آمریکا مسلح کردن نیروهای مخالف را امری ممکن توصیف کرده، به آنها تسیلحات نظامی بیشتر داده شود، توازن در توان نظامی دو طرف متخاصم به نفع نیروهای مخالف خواهد شد.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید فقط کمبود سلاح مشکل نیروهای مخالف نیست بلکه همچنین نداشتن دانش نظامی، آموزش، انضباط و ساختار فرماندهی نیز معضل مهمی برای آنهاست.

در ساعات شامگاهی همچنین در طرابلس، پایتخت، صدای چند انفجار بزرگ در نزدیکی اقامتگاه رهبر لیبی شنیده شد.

یک مقام ارشد نزدیک به سرهنگ قذافی به بی بی سی گفته است که به باور او دولت لیبی ممکن است تقسیم این کشور و منابع نفتی آن را بپذیرد.

بنا به گزارش ها، دست کم چند هزار نفر طی ناآرامی هایی که از شش هفته گذشته در لیبی آغاز شده، کشته و زخمی شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.