بریتانیا: انسجام در رژیم قذافی از بین رفته است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکس آرشیوی - موسی کوسا در کنفرانس خبری در طرابلس

به دنبال ورود غیرمنتظره موسا کوسا، وزیر امور خارجه لیبی، به بریتانیا در روز چهارشنبه (30 مارس)، مقامات بریتانیا تحقیقات خود را در مورد او و وضعیت در رژیم لیبی آغاز کرده اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که بریتانیا به آقای کوسا مصونیت از پیگرد قانونی نمی دهد و مقامات این کشور در باره آینده وزیر خارجه لیبی سرگرم گفتگو با او هستند.

آقای هیگ گفت که استعفای آقای کوسا از سمت وزارت خارجه نشان داده که رژیم قذافی زیر فشار، یکپارچگی خود را از دست داده و از درون متلاشی می شود.

آقای کوسا از تونس راهی لندن شده و با یک هواپیمای جت خصوصی پرواز کرده است.

اما او در لندن به مقامات بریتانیایی گفت که دیگر نمی خواهد نمایندگی دولت سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، را بر عهده داشته باشد.

یکی از سخنگویان دولت لیبی با سردی به خارج شدن آقای کوسا از رژیم آقای قذافی و پناه بردنش به بریتانیا واکنش نشان داده و گفته است سرهنگ قذافی به فردی متکی نیست.

پلیس اسکاتلند گفته است که تمام کسانی که در سلسله مراتب حکومتی لیبی مقام ارشد دارند برای تحقیقات آنها در باره بمبگذاری لاکربی مهم محسوب می شوند. لیبی متهم است که در سال 1988 در یک هواپیمای شرکت هواپیمایی آمریکایی Pan Am، بمبگذاری کرد و باعث شد این پرواز پر مسافر بر فراز لاکربی منفجر شود.

پلیس اسکاتلند گفت که در حال حاضر با مقامات سرگرم گفتگو است.

پیشتر، جک استرا، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا که در دوران وزارتش لیبی برنامه هسته ای خود را کنار گذاشت، گفت آقای کوسا در این امر نقش مهمی داشته است.

در همین حال، گزارش ها حاکی است که سازمان مرکز اطلاعات آمریکا، سیا، مجوز گرفته اند که در لیبی فعالیت کنند اما رابرت گیتس، وزیر دفاع این کشور، در پاسخگویی به کمیته بانفوذ نیروهای مسلح در کنگره، گفت پای هیچ مامور آمریکایی به لیبی نرسیده است.

روزنامه نیویورک تایمز می گوید ماموران سیا اطلاعات جمع آوری می کنند تا به حملات هوایی نیروهای بین المللی کمک کنند و با شخصیت های مخالف رژیم قذافی در تماس هستند.

رسانه های آمریکا مسبب این کار را باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دانسته و گفته اند که او با امضای بخشنامه اجرایی از طرف ریاست جمهوری، فعالیت سیا در لیبی را میسر و تائید کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک شهروند لیبی که نگران است چگونه از اجدابیه خود را به بریقه برساند و فرزندانش را ببیند

سیا تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

نمایندگان کنگره آمریکا و جامعه بین المللی در باره مسلح کردن نیروهای مخالف در لیبی تردید دارند.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، می گوید قویا با تجهیز نظامی نیروهای مخالف مسلح در لیبی مخالف است.

او به خبرنگاران گفت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در عملیات نظامی بین المللی در لیبی مشارکت دارد تا از جان مردم محافظت کند نه این که آنها را مسلح کند.

این اظهارات، آقای راسموسن را در مقابل ایالات متحده و بریتانیا قرار می دهد. این کشورها گفته اند مسلح کردن نیروهای مخالف را در نظر می گیرند.

گفته های دبیرکل ناتو در حالی گزارش شده که نیروهای مخالف مسلح، در نبرد با نیروهای معمر قذافی متحمل شکستی دیگر شده اند و از پایگاه های خود در شهرهای واقع در ساحل شرقی لیبی عقب نشینی کرده اند.

آنها به دنبال شکست در بندر نفتی راس لانوف و بن جواد، کاملا از بریقه عقب نشینی کرده اند.

گفته می شود در غرب لیبی، نیروهای مخالف در شهر مصراته زیر آتش و تحت حملات نیروهای معمر قذافی هستند.

گزارشگر بی بی سی می گوید در جاده ای میان شهرهای اجدابیه و بریقه دیده که خودرویی که هدایت کاروان نیروهای مخالف را بر عهده داشته توسط آتش توپخانه منهدم شده است.

به دنبال این حادثه صدها خودرو دور زده اند و به سمت اجدابیه عقب نشینی کرده اند.

گزارشگر بی بی سی می گوید آنچه مشاهده کرده، نشان می دهد که کمبود تجهیزات نظامی از پیشروی نیروهای مخالف مسلح به سمت غرب جلوگیری می کند.

یک مقام واتیکان در پایتخت لیبی می گوید چهل غیرنظامی در بمباران طرابلس توسط نیروهای غربی کشته شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای مخالف مسلح در نبرد با نیروهای قذافی در روزهای اخیر، شکست های متعددی خورده اند

جیووانی اینوچنزو مارتینلی گفت آنها زمانی کشته شدند که یک ساختمان فرو ریخت.

مقامات لیبی خبرنگاران خارجی را به مکان هایی برده اند که می گویند توسط غربی ها بمباران شده است اما نیروهای ائتلاف بین المللی گفته اند که مدرکی تائید شده در باره تلفات غیرنظامی در بمباران ها دریافت نکرده اند.

"خود خواسته"

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا گفت آقای کوسا - که شصت و اندی سال سن دارد - عصر چهارشنبه وارد فرودگاه فارنبرا در غرب لندن شد.

این مقام دولتی گفت: "او به ما گفته است که از سمت وزارت خارجه لیبی استعفا می دهد. ما با او در حال گفتگو هستیم و در زمان مناسب جزئیات این صحبت ها را افشا می کنیم. موسی کوسا از جمله عالی رتبه ترین مقامات لیبی است و نقش او این بوده که نماینده دولت معمر قذافی در سطح بین المللی باشد - چیزی که او دیگر حاضر نیست انجام دهد."

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا افزود: "ما نزدیکان به آقای قذافی را ترغیب می کنیم که رژیم او را ترک کنند و از آینده ای بهتر برای لیبی استقبال کنند و اجازه دهند انتقال سیاسی و اصلاحات واقعی که با خواسته مردم لیبی تطابق دارد، به واقعیت بپیوندد."

هامفری هوکسلی، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید مقامات اطلاعات و امنیت بریتانیا امیدوارند که اطلاعات گسترده و عمیق آقای کوسا در باره رژیم قذافی کمک کند عمر این رژیم زودتر پایان یابد.

ژنرال سلیمان محمود، نفر دوم در فرماندهی نیروهای مخالف مسلح، به بی بی سی گفت این نیروها به زمان، شکیبایی و کمک نیاز دارند تا خود را سازمان دهی کنند.

او همچنین گفت که برخی افسران نیروهای بین المللی با نیروهای مخالف همکاری می کنند تا حملات علیه نیروهای رهبر لیبی را برنامه ریزی کنند.

در همین حال، گروه دیدبان حقوق بشر سرهنگ قذافی را متهم کرده که در جریان نبردهای اخیر از مین های ضد نفر و ضد خودرو استفاده کرده اند. اخیرا دهها مین در حومه شرقی اجدابیه کشف شد.

مطالب مرتبط