آغاز بررسی قضیه محبوسان فراری در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیئت نظامی دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه پرونده زندانیان فراری را شروع کرده است

در جلسه پشت درهای بسته هیئت نظامی دادگاه عالی تاجیکستان، محاکمه پرونده برخی از زندانیانی که 22 اوت از بازداشتگاه کمیته امنیت ملی فرار کرده بودند، شروع شده است.

بنا به اطلاع منابع دادگاه عالی تاجیکستان، 11 تن از افرادی که تابستان سال گذشته از زندان کمیته امنیت ملی تاجیکستان فرار کرده و بعداً از جانب نهادهای ذیربط این کشور بازداشت شده بودند، به اتهام فرار از زندان، قتل، حمل و نگهداری غیرقانونی سلاح و راهزنی محاکمه می‌شوند.

این منابع از شرح جزئیات بیشتر در باره این محاکمه و اعلام اسامی مظنونین خودداری کرده و گفتند که جلسه دادگاه هیئت نظامی در یکی از بازداشتگاههای موقتی زندانهای شهر دوشنبه پشت درهای بسته ادامه‌ دارد.

شب 22 اوت سال گذشته، 25 زندانی، از جمله، شش شهروند روسیه، چهار شهروند افغانستان و دو تن از اتباع ازبکستان که برای ارتکاب جرایم سنگین به مدتهای طولانی محکوم شده بودند، از بازداشتگاه شماره یک شهر دوشنبه فرار کردند.

به دنبال این حادثه 2 سپتامبر سال گذشته امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان خیر‌الدین عبدالرحیم اف، رئیس کمیته امنیت ملی این کشور را برکنار و سعید مومن یتیم اف را به این سمت تعیین کرد.

سپس، مقامات نهادهای قدرتی تاجیکستان به منظور به گفته آنها "جستجویی زندانیان فراری" نیروهای زیادی را به وادی رشت در شرق این کشور اعزام کردند.

عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در شرق این کشور در اوایل ماه سپتامبر سال گذشته آغاز شد و بعد از حمله گروههای پیکارجو به ستونی از ماشینهای وزارت دفاع در دره کمراب که دستکم 26 کُشته برجای گذاشت، شدت گرفت.

مقامات تاجیک علا‌الدین دولت اف، ملقب به "علی بیدک" و عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به "ملا عبدالله‌"، فرماندهان سابق نیروهای مخالف دولت را عاملان این حمله خوانده بود.

طبق اطلاع منابع رسمی، در این عملیات نیروهای امنیتی، نیروهای وزارت دفاع و گارد ملی تاجیکستان، نیروهای مرزبانی و پلیس مشارکت داشتند.

در پی سقوط یک چرخبال نظامی گارد ملی تاجیکستان در شهرک غرم که در این عملیات مشارکت می‌کرد، 20 تن از سربازان گروه ویژه امنیتی “آفا” و هفت تن از افسران گارد ملی کُشته شدند.

همچنین، پیشتر از کُشته شدن گروهی شش نفری از نیروهای آمان یا پلیس ویژه ولایت ختلان نیز در یک عملیات علیه پیکارجویان در دره کمراب گزارش شده بود.

سرانجام، علاء‌الدین دولت اف در اوایل ماه ژانویه سال جاری با هفت تن از طرفدارانش در روستای روناب وادی رشت کُشته شد. طبق اطلاع رسمی، تلفات گروههای پیکارجو در جریان درگیریها در وادی رشت بالغ به 40 نفر بوده است.

اما مقامات در مورد اندازه ارتباط انجام عملیات در شرق کشور و فرار زندانیان از بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان دلایل موجه ارائه نکرده‌اند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات کمیته امنیت ملی تاجیکستان، از زمان فرار زندانیان در ماه اوت سال گذشته تا به حال 12 تن از افراد فراری بازداشت و سه نفر دیگر کُشته شده‌اند.

ضمناً، نهادهای امنیتی افغانستان در نیمه دوم دسامبر سال گذشته در ولسوالی درغد ولایت تخار در شمال این کشور 8 تن از زندانیانی را که از محبس کمیته امنیت ملی تاجیکستان فرار کرده بودند، دستگیر کردند.

آن زمان زمری بشری، سخنگوی وزارت کشور افغانستان به بی بی سی پنج نفر آنها را شهروند تاجیکستان و سه تن دیگر را افغان خوانده بود.

بعداً جانب افغانستان 5 تبعه تاجیک را به تاجیکستان استرداد کرده و از انتقال دادن سه تبعه افغان خودداری کرده بود.

مطالب مرتبط