افزایش شدید سطح مواد رادیواکتیو در ژاپن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقامات ژاپنی نگرانند که افزایش سطح مواد رادیواکتیو تهدیدی برای حیات موجودات دریایی باشد

در ژاپن، میزان ید رادیواکتیو موجود در آب های نزدیک به نیروگاه هسته ای فوکوشیما به بیش از ۴۰۰۰ برابر حد قانونی رسیده است.

براساس گزارش ها، سطح مواد رادیواکتیو در آب های نزدیک به این نیروگاه طی روزهای اخیر افزایش یافته که این امر باعث بروز نگرانی هایی تازه در ژاپن شده است.

در پی افزایش سطح مواد رادیواکتیو در دهکده ای در چهل کیلومتری نیروگاه فوکوشیما که در پی بروز زلزله و سونامی پس از آن آسیب دیده، ناظران وابسته به سازمان ملل متحد از ژاپن خواسته اند تا منطقه وسیع تری را در اطراف این نیروگاه تخلیه کنند.

به گفته کریس هاگ، خبرنگار بی بی سی در توکیو، مقامات ژاپن هنوز به درستی نمی دانند که چگونه مواد رادیواکتیو از این نیروگاه به دریای مجاور نشت کرده است.

اما خبرنگار بی بی سی می افزاید با توجه به افزایش سطح مواد رادیواکتیو در روزهای اخیر، مقامات ژاپنی بر این عقیده اند که احتمالا نشت مواد رادیو اکتیو همچنان ادامه یابد. در حال حاضر ماهیگیری در این مناطق ممنوع شده است.

براساس گزارش ها، با توجه به این که این احتمال وجود دارد که امواج دریا، مواد رادیواکتیو را در سطح آب پراکنده کند، مقامات ژاپن معتقدند که این امر می تواند تهدیدی جدی برای حیات موجودات دریایی باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از مقامات ژاپن خواسته تا شرایط فعلی را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

در همین رابطه یوکیو ادانو، از سخنگویان دولت ژاپن گفته است:" واقعیت این است که سطح رادیواکتیو موجود در خاک به حدی رسیده که این احتمال وجود دارد که در طولانی مدت بر سلامت انسان تاثیر داشته باشد. از این رو همچنان به کنترل میزان مواد رادیواکتیو ادامه می دهیم ، و در صورت نیاز اقدامات ضروری اتخاذ خواهیم کرد."

حق نشر عکس Other
Image caption آسیب دیدگی نیروگاه هسته ای فوکوشیما نگرانی از بروز فاجعه اتمی در ژاپن را به همراه داشته است

نیروگاه فوکوشیما دائیچی که در شمال شرق ژاپن واقع است، شش رآکتور دارد.

تاکنون چهار انفجار در رآکتورهای نیروگاه رخ داده است.

آسیب دیدگی شدید نیروگاه هسته ای فوکوشیما در اثر زلزله بی سابقه، نگرانی از بروز فاجعه اتمی در ژاپن را به همراه داشته است.

انفجار رآکتور شماره چهار با آتش سوزی در حوضچه نگهداری سوخت هسته ای در آن همراه بود.

فعالیت این رآکتور از پیش از وقوع زلزله به علت تعمیرات متوقف شده بود ولی باقی مانده سوخت مصرف شده همچنان در آن نگهداری می شد.

مسئولان نیروگاه اتمی فوکوشیما علت انفجار در سه رآکتور نخست و احتمالا رآکتور چهارم را انباشته شدن گاز هیدروژن عنوان کرده اند.

واکنش ها

پیشتر آمریکا و بریتانیا از شهروندانشان در ژاپن خواستند تا شعاع ۸۰ کیلومتری از نیروگاه فوکوشیما فاصله بگیرند.

آژانس خبری کیودوی ژاپن هم به نقل از ژنرال ریویچی اوریکی، فرمانده ارتش این کشور گفته است آمریکا قصد دارد یک گروه ۱۴۰ نفره را برای کمک به مقامات ژاپنی و کنترل مواد رادیواکتیو به این کشور اعزام کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل متحد از مقامات ژاپن خواسته تا شرایط فعلی را به دقت مورد بررسی قرار دهند

در فرانسه هم کمپانی آریوا سازنده رآکتور های هسته ای به مقامات ژاپن پیشنهاد کمک کرده است.

قرار است نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم امروز، پنج شنبه ۳۱ مارس، وارد توکیو شود. وی اولین رهبر خارجی است که در پی وقوع زلزله از ژاپن دیدار می کند.

آقای سارکوزی گفته است که فرانسه قصد دارد در ماه مه میزبان نشستی با حضور مقامات وابسته به گروه ۲۰ که در زمینه صنایع هسته ای فعال هستند، باشد.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه، هدف از این نشست بررسی استانداردهای ایمنی صنایع هسته ای است.

مطالب مرتبط