سوریه لغو وضعیت فوق العاده در کشور را مورد بررسی قرار می دهد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بشار اسد از کمیته ای قضایی خواسته تا درباره لغو وضعیت فوق العاده در سوریه تحقیق کند

خبرگزاری دولتی سوریه گفته است بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به یک کمیته قضایی ماموریت داده تا درباره لغو وضعیت فوق العاده که از سال 1963 بر این کشور حاکم است، تحقیق کند.

براساس این گزارش قرار است یک کمیته متشکل از کارشناسان قضایی قوانین جدید امنیت ملی کشور را مورد بررسی قرار دهند.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، امروز پنج شنبه 31 مارس اعلام کرد که قرار است این کمیته به مطالعه و آماده کردن قوانینی بپردازد که دربرگیرنده حفظ امنیت ملی، احترام به مقام و شان شهروندان و مقابله با تروریسم باشد.

براساس این گزارش قرار است این کمیته، کار خود را در 25 ماه آوریل به پایان برساند.

حالت فوق العاده که از سال 1963 بر سوریه حاکم بوده است، حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس بدون محاکمه مخالفان می دهد. به گفته سازمان های حقوق بشری، این قانون زمینه تخلفاتی مانند شکنجه مخالفان و زندانیان را هم ایجاد کرده است.

لغو این مقررات، از جمله خواسته های اصلی مخالفانی است که طی دو هفته گذشته در این کشور علیه دولت دست به اعتراض زده اند. تاکنون در جریان این اعتراضات بیش از 60 نفر کشته شده اند.

مقامات سوری هفته گذشته از نزدیک بودن لغو حالت فوق العاده در این کشور خبر داده بودند.

نا آرامی های اخیر، جدی ترین مسئله داخلی است که بشار اسد از زمان مرگ پدرش، حافظ اسد در سال 2000، و به قدرت رسیدنش با آن مواجه بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption سوریه در دو هفته گذشته شاهد تظاهراتی علیه دولت بود

مخالفان در سوریه خواهان همان تغییرات و اصلاحاتی هستند که بسیاری از کشورهای دیگر عربی را در ماه های اخیر به لرزه در آورد.

مقامات سوریه در واکنش به ناآرامی ها وعده تحولات و اصلاحات اساسی داده اند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی بی اس این کشور، دخالت ایالات متحده در تحولات سوریه به شکلی که در لیبی جریان دارد را رد کرده است.

خانم کلینتون خشونت ها در سوریه را تقبیح کرده اما گفته اوضاع لیبی که در آن معمر قذافی از نیروی هوایی و تسلیحات نظامی سنگین علیه غیر نظامیان استفاده کرد، با شرایط کنونی در سوریه متفاوت است.

هیلاری کلینتون با اشاره به وجود نداشتن توافق بین المللی در مورد آنچه در سوریه جریان دارد، به خبرنگار شبکه تلویزیونی سی بی اس گفته بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات که در ماه های اخیر از سوریه دیدار کرده اند گفته اند که بشار اسد طرفدار اصلاحات در سوریه است.

مطالب مرتبط