آمریکا: ارتش قذافی به نقطه شکست نرسیده است

مولن وگیتس حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام های آمریکایی می گویند به مخالفان سرهنگ قذافی 'جنگ افزارهای الکترونیکی' می دهند

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است قدرت آتش نیروهای حکومتی لیبی ده برابر مخالفان است و معمر قذافی هنوز تا نقطه شکست فاصله دارد.

در همین حال رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا که همراه با دریاسالار مولن در نشستی در کنگره صحبت می کرد یکبار دیگر گفت که سربازان آمریکایی به لیبی فرستاده نخواهند شد.

بنظر می رسد نبرد مخالفان مسلح معمر قذافی و نیروهای وفادار به او، پس از چند هفته پیشروی و عقب نشینی مکرر، به بن بست رسیده است، بطوریکه هیچ طرف قادر نبوده است حمله ای تعیین کننده بکند.

با این حال حکومت سرهنگ قذافی آسیب های سیاسی مهمی دیده است.

به گزارش رسانه ها، فردی که بعنوان سفیر بعدی لیبی در سازمان ملل متحد تعیین شده بود از پذیرش این سمت خودداری کرده است.

علی عبدالسلام ترکی برای جایگزینی سفیر پیشین که استعفا داده و گریخته بود انتخاب شد.

علاوه بر این موسی کوسا، وزیر خارجه لیبی نیز روز چهارشنبه به بریتانیا فرار کرد و مقام های بریتانیایی می گویند که از سمت خود استعفا داده است.

دادستانهای اسکاتلندی گفته اند که خواستار مصاحبه با او درباره ماجرای انفجار سال 1988 هواپیمایی بر فراز شهر لاکربی شده اند.

او در هنگام این حادثه که به کشته شدن 270 نفر منجر شد مسئول دستگاه اطلاعاتی لیبی بود. بسیاری از کشته شدگان آمریکایی بودند.

حمایت اطلاعاتی

جان سیمپسون، خبرنگار بی بی سی در طرابلس می گوید شایعاتی درباره تعداد دیگری از وزرا و مقام های ارشد نظیر نخست وزیر، رئیس پارلمان، وزیر نفت، وزیر اطلاعات و معاون آقای کوسا گزارش شده است.

سخنگوی حکومت لیبی در یک کنفرانس خبری گفت که همه آنها در لیبی هستند. اما او افزود ممکن است برخی از آنها برای ماموریت به خارج رفته باشند.

آقای گیتس که در جلسه کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان آمریکا صحبت می کرد گفت که این کشور کمک های خود به مخالفان سرهنگ قذافی را تنها به 'جنگ افزارهای الکترونیکی'، حمایت های اطلاعاتی و سایر مواردی که دیگر کشورها نمی توانند ارائه کنند محدود می کند.

وی افزود: "سرنگونی رژیم قذافی سرانجام خوشایندی است، اما جزئی از ماموریت نظامی (نیروهای ائتلاف) نیست."

او با اشاره به ماموریت ارتش آمریکا در عراق و افغانستان حضور وسیع نظامی در یک کشور دیگر را رد کرد.

دریاسالار مولن نیز گفت که حملات هوایی 20 تا 25 درصد از نیروهای طرفدار حکومت قذافی را نابود کرده است.

وی گفت: "ما توان نظامی او را به میزانی جدی کاهش داده ایم. اما این به این معنا نیست که او به نقطه شکست، از دیدگاه نظامی، نزدیک شده است."

ناتو که روز پنجشنبه فرماندهی عملیات بین المللی هوایی علیه لیبی را بر عهده گرفت اعلام کرد که به شدت با ارسال سلاح به مخالفان است.

این در حالیست که مقام های آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی پیش تر گفتند که تسلیح نیروهای مخالف سرهنگ قذافی منتفی نیست.

مطالب مرتبط